Sekcje

Warsztaty Klanza

Celem zajęć jest wyzwalanie aktywności własnej i zbiorowej uczestników, dobre relacje w grupie, wytwarzanie atmosfery wzajemnego poszanowania.
Metody : zabawy rozluźniające i odprężające, likwidujące napięcia mięśni i napięcia psychiczne. W zajęciach wykorzystuje się ruch, taniec i gest przy dźwiękach muzyki.

Sekcja bryżdzowa

Trenerem sekcji jest pani Katarzyna Dufrat, młodzieżowa mistrzyni świata gry w brydża, aktualnie członkini kadry Polski kobiet.
Działania sekcji koncentrują się na:

  • Regularnych spotkaniach treningowo-szkoleniowych, odbywających się w każdy wtorek i piątek (z wyjątkiem dni świątecznych) .
  • Przygotowaniach do turniejów:
    - o błękitną wstęgę Odry (turniej organizowany przez Dolnośląski Związek Brydża we Wrocławiu),
    - brydża towarzyskiego (turniej organizowany przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Atena” w Obornikach Śląskich).

Sekcja rozpoczęła starania o zorganizowanie turnieju brydża uniwersytetów trzeciego wieku o Puchar Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sekcja Kultury Fizycznej

Sekcja liczy 11 osób.
Jej zadaniem jest informacja i organizacja zajęć ruchowych oraz edukacja poprzez seminarium „Kultura fizyczna w życiu osób starszych”.
Dla słuchaczy UTW sekcja przygotowuje komunikaty o zapisach na gimnastyki rehabilitacyjne, ogólnousprawniające, basen, taichi, zawody sportowe i inne zajęcia organizowane w trakcie semestru. Sekcja sporządza listy na poszczególne zajęcia i dostarcza je osobom prowadzącym. Opracowała też regulamin zajęć ruchowych.
Spotkania sekcji odbywają się raz w miesiącu.

Sekcja Medyczna

Celem sekcji jest podnoszenie i aktualizowanie wśród słuchaczy UTW wiedzy z zakresu postaw i zachowań prozdrowotnych. Realizowana jest różnorodna tematyka, prowadzona przez fachowych pracowników zawodów medycznych – słuchaczy UTW i zaproszonych specjalistów, w formie wykładów, pokazów, instruktażu, ćwiczeń, dyskusji i konsultacji indywidualnych.
Zgodnie z planem pracy sekcji w I półroczu zrealizowano tematy takie jak:

  1. Rak sutka – Zbigniew Piechocki, lekarz specjalista ginekolog-położnik.
  2. Najważniejsze fakty o HIV i AIDS w kraju i na świecie- mgr Alicja Nowak.
  3. Suplementy diety i ich rola dla organizmu – prof. dr hab. Piotr Tomasik.
  4. Badania profilaktyczne celem wczesnego wykrycia nowotworów piersi i szyjki macicy – mgr Jolanta Kotowska, kierownik Ośrodka Programów Profilaktycznych Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.
  5. Pierwsza pomoc przedlekarska – ratownicy medyczni zarządu wojewódzkiego Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu.
  6. Udzielanie odpowiedzi na pytania zgłoszone do skrzynki pytań.

W grudniu b.r. i styczniu odbędą się:

  1. Druga część zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej – pokaz i ćwiczenia na fantomie poprowadzą ratownicy PCK.
  2. Jak leczyli się ludzie w Kazachstanie –słuchaczka UTW
  3. Zaćma – Zbigniew Piechocki.
  4. Dyskusja na tematy przedstawiane na wykładach, udzielanie odpowiedzi na pytania słuchaczy z zakresu nadciśnienia tętniczego, podologii, rehabilitacji kręgosłupa, specjalistycznych usług medycznych.

Sekcja Organizacyjno-Integracyjna

  1. Sekcja pomaga w przygotowywaniu uroczystości UTW, wizyt studyjnych, przyjmowaniu gości, organizacji konferencji.
  2. Przygotowuje sale wykładowe do prowadzenia zajęć, prowadzi bibliotekę, przeprowadza inwentaryzację.
  3. Pomaga w utrzymaniu porządku w czasie zajęć i podczas przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.
  4. Sekcja pełni regularne dyżury, w ramach których pilnuje przestrzegania porządku i regulaminu Samorządu UTW przez słuchaczy, służy im pomocą i informacją, szczególnie słuchaczom I roku, czuwa nad zachowaniem poprawnych stosunków między słuchaczami, wydaje legitymacje, prowadzi zlecone zapisy na zajęcia.
  5. Członkowie Sekcji spotykają się na comiesięcznych zebraniach, na których omawiane są bieżące potrzeby UTW i zadania.

Klub Miłośników Sztuki

Klub ma na celu rozpowszechnianie wśród słuchaczy UTW informacji o ciekawszych wydarzeniach z dziedziny sztuki, przede wszystkim sztuki plastycznej, na terenie Wrocławia oraz organizowanie grupowych wyjść na wystawy.

Zwiedzanie przeważnie odbywa się z przewodnikiem - kuratorem wystawy lub innym pracownikiem muzeum. Rocznie zwiedzamy przeciętnie 10 wystaw.
Ponadto prowadzimy działalność informacyjną o innych aktualnie odbywających się ekspozycjach, na które nie organizujemy wyjść zbiorowych, oraz o prelekcjach wygłaszanych w placówkach muzealnych. Informacje te zamieszczamy na tablicy KMS w korytarzu UTW oraz podajemy na comiesięcznych zebraniach Klubu.

Sekcja Wzajemnej Pomocy

Celem działania sekcji jest niesienie pomocy słuchaczom UTW i wyjście z wolontariatem na zewnątrz. Spotkania członków sekcji odbywają się dwa razy w miesiącu.
Działalność sekcji polega na:

  1. Przyjmowaniu zgłoszeń i organizowaniu pomocy osobom potrzebującym.
  2. Współpracy z jednostkami organizacyjnymi sprawującymi opiekę społeczną i prowadzącymi działalność charytatywną.
  3. Współudziale w organizowaniu okolicznościowych imprez dla słuchaczy UTW.
  4. Organizowaniu pomocy wzajemnej w zaspakajaniu potrzeb rzeczowych , a także emocjonalnych.
  5. Udzielaniu porad prawnych i pomocy przy wypełnianiu druków podatkowych.
  6. Pełnieniu dyżurów w dniach wykładów i w dniach okolicznościowych spotkań oraz udzielaniu pierwszej pomocy medycznej .

Sekcja fotograficzna

Nasza Sekcja  to amatorzy – pasjonaci fotografii , którzy chcą zatrzymać w kadrze czas, piękne chwile, piękne widoki itp.

- Są to pasjonaci o różnym stopniu zaawansowania i wiedzy, często tacy którzy w naszej sekcji chcą nauczyć się fotografować, dlatego też
Celem działań sekcji jest samokształcenie poprzez wzajemne wspieranie się w poznawaniu tajników tej wspaniałej i ciekawej wiedzy:

- bardziej doświadczeni członkowie przekazują swoją wiedzę prowadząc rodzaj warsztatów np. z zasad fotografii, poznawania możliwości działania własnych aparatów fotograficznych, poruszania się we współczesnej ciemni fotograficznej – fotografii cyfrowej,

- czy też bardzo cenne warsztaty z kompozycji obrazu prowadzone przez naszego kolegę operatora filmowego z naszej wrocławskiej telewizji.

- kilkakrotnie zapraszaliśmy mojego kolegę z Policealnego Studium Fotografii na cykl wykładów

- przekazywane jest info  na temat wystaw oraz profesjonalnych kursów fotograficznych odbywających się na terenie Wrocławia.

- część z nas uczęszcza do Ogniska im. Geperta na zajęcia z aranżacji w fotografii, gdzie pod okiem profesjonalistów doskonali swoje umiejętności i oczywiście przekazuje je w Sekcji

Sekcja FOTO działa od wielu lat, powstawało wiele wystaw, ale po zaprezentowaniu ich na terenie UTW – demontowano je. Od 4 lat archiwizujemy je – dzięki czemu możemy je zaprezentować również poza UTW

Nasze wystawy prezentowaliśmy z okazji 35-lecia UTW, w Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia 34) przy ul. Wyszyńskiego, W Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej oraz w Polskim Radio we Wrocławiu.

Aby zrobić wystawę należy zrobić dobre zdjęcia, następnie zrobić dobrą selekcję  i odpowiednio WYEKSPONOWAĆ  na planszy w rozmiarze 70x100cm. Należy to zrobić tak aby wystawa stanowiła pewną całość.

Do tej pory zrobiliśmy już 21 projektów tematycznych. Są to prace indywidualne takie jak: Toskańskie klimaty, Dzikie Wybrzeże Costa Brawa, Zawrót Głowy na Dachu Świata, Spacer po parku, Świąteczny Wrocław, Chiny nocą, Indonezja, Konie z Janowa Podlaskiego, Moje Widoki oraz zbiorowe np. Widok z okna, Zachód Słońca, Mosty Wrocławia, Pejzaże, Wiosna, Zima we Wrocławiu i prace z plenerów. Każdy projekt stanowi pewną zamkniętą całość o określonej tematyce. W niektórych pracach połączono fotografię ze stosownym wierszem, sentencją lub własnymi przemyśleniami.

Wykaz zrobionych projektów:

  1. Przedwiośnie w obiektywie Krystyny Oskroby
  2. Wiosna, już nareszcie wiosna (praca zbiorowa)
  3. Zachód słońca (pr.zbior.)
  4. Pejzaże (pr.zbior.)
  5. Wrocław zimą (pr.zbior.)
  6. Zima (pr.zbior.)
  7. Toskania (Bożena Mendyka)
  8. Widok z okna (pr.zbior.)
  9. Dzikie wybrzeże Costa Brava (Krystyna Oskroba)
  10. Spacer po parku Zdzisława Grabowskiego
  11. Zawrót głowy na dachu świata (Emilia Nowaczyk)
  12. Chiny nocą (Emilia Nowaczyk)
  13. Mosty (pr.zbior.)
  14. Jesień (pr.zbior.)
  15. Indonezja-ludzie warany i wulkany (Emilia Nowaczy)
  16. Pochmurny PLENER  (pr.zbior.)
  17. Plener w Parku południowym (pr.zbior.)
  18. Plener w Ogrodzie Botanicznym (pr.zbior.)
  19. Świąteczny Wrocław (Wiesław Mróz)
  20. Konie z Janowa Podlaskiego w obiektywie Wiesława Mroza
  21. Widoki (Bożena Mendyka)

Sekcja Turystyczna

Celem działania sekcji jest pogłębianie wiedzy słuchaczy w zakresie historii, geografii, botaniki, czy architektury oraz rozwijanie pasji poznawania otaczającego nas świata a tym samym naszej osobowości jako ludzi ciekawych wszystkiego.

Realizację tego celu umożliwia uczestnictwo w spacerach, wycieczkach edukacyjnych i rekreacyjnych oraz prezentacje z wycieczek zagranicznych autorstwa naszych słuchaczy a także zapraszanych przewodników turystycznych. Dzięki tym prezentacjom poznaliśmy wiele tak odległych i egzotycznych krajów jak Kambodża, Kuba, Wietnam, Sri Lanka, Liban, Meksyk, Indonezja, Chorwacja, Norwegia, Turcja, Grecja, Chiny i in.

W każdym miesiącu opracowujemy program dostępnych dla nas ciekawych wydarzeń we Wrocławiu, korzystając z ofert różnych organizacji i administratorów ciekawych obiektów. Dzięki zaangażowaniu wielu naszych koleżanek i współpracy z zaprzyjaźnionymi biurami wycieczkowymi możemy sprawnie realizować nasze programy.

Sekcja Żeglarska

Sekcja zawiązała się w 2006 r.

Podstawowym celem jej działalności jest utrzymanie sprawności fizycznej członków i turystyka - zwiedzanie ciekawych miejsc z wykorzystywaniem jachtu jako środka transportu.

W sezonie zimowym – martwym – w miarę potrzeby organizowane są szkolenia związane z żeglowaniem.

Sekcja współpracuje z Cukrowniczym Klubem Żeglarskim, Okręgowym Związkiem Żeglarskim i Amikarem.

W przyszłorocznym sezonie żeglarskim planowane jest pływanie po Odrze, po zalewie w Mietkowie oraz po Jeziorach Mazurskich. W drugiej połowie września planowany jest dwutygodniowy rejs w Chorwacji względnie Słowenii lub Krecie.

Sekcja rękodzieła

Sekcję założono w 1977 roku pod nazwą „Sekcja Haftu”,   następnie rozszerzono nazwę na „Sekcja Haftu i Koronki”, a od roku akademickiego 2013/2014 nazwa j.w.. Zmiany spowodowane były rodzajem wykonywanych prac.

Obecnie  Sekcja liczy dwanaście osób.

Wykonujemy prace:

- haft: wrocławski, richelieu, krzyżykowy, płaski

- prace szydełkowe : serwety, serwetki, lambrekiny, odzież (bluzki), torebki, rękawiczki, aniołki, bałwanki, mikołaje itp.

- prace  zdobnicze : bombki, choinki, pisanki, ptaszki, kasetki-decoupage itp.

Udział w wystawach:

- na terenie UTW dwa razy w roku akademickim z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy

- organizowane przez Centrum Seniora Wrocław dwa razy w roku j.w.

- okazjonalne dla przybywających delegacji UE, krajów ościennych  i na aktualne potrzeby

Współpraca z:

- Sekcją Wzajemnej Pomocy - wykonywane są maskotki w ilości 50 szt. (lalki, kotki, biedronki itp.)

- Szkołami Podstawowymi – nauka robót na drutach, szydełku, zdobienie na styropianie np. bombki, pisanki

- Przedszkolami – na zamówienie przybliżenie prac, które można wykonać własnoręcznie

Warsztaty:

- dla grantu Projekt Patnerski GrundtViga Uczenie się Przez Całe życie:

- październik 2013

- dla państw wschodnich

Rozwój:

- nauka wykonywania prac ceramicznych

- nauka techniki decoupage

Zaproszenie:

Chcesz mile spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego lub podzielić się swoimi umiejętnościami – przyjdź na zajęcia Sekcji w piątek sala nr 5 UTW.

Zespół Łączenia Pokoleń

Zadaniem Zespołu Łączenie Pokoleń jest organizowanie oraz włączanie się do organizowanych przez dwie szkoły podstawowe działań integracyjnych.
W ramach cyklu „Spotkanie pokoleń” odbywają się z udziałem nauczycieli, dzieci i słuchaczy UTW warsztaty o różnorodnej tematyce ukierunkowanej przede wszystkim na komunikację i tolerancję (piękno różnorodności, zegar stereotypów, poznać siebie by zrozumieć innych), na rodzinę i autorytety, warsztaty edukacyjne (trening pamięci, szkoła dawniej i dziś, wykonywanie ozdób świątecznych).
Seniorzy uczestniczą w życiu szkół poprzez:
udział w lekcjach historii, religii, języka polskiego, zajęciach komputerowych,
udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych,
wspólne świętowanie z okazji rocznic państwowych,
udział w apelach i obchodach jubileuszowych,
uczestniczenie w inauguracjach i zakończeniach roku szkolnego,
spotkania z okazji dni babci i dziadka, dziecka, wiosny,
spotkania świąteczne – wielkanocne i bożonarodzeniowe.
Dzieci uczestniczą w uroczystościach UTW prezentując na scenie inscenizacje i inne występy artystyczne związane z świętami państwowymi, dniem wiosny czy świętem majowym.
Wartości jakie z tych spotkań wynoszą dzieci to otwarcie się na nawiązanie bliższych relacji z osobami starszymi, a co za tym idzie, odrzucenie stereotypów w ich postrzeganiu. To także docenienie doświadczeń i wiedzy starszych ludzi. To również wzmocnienie poczucia własnej kompetencji i możliwości.
Dla naszych słuchaczy czas poświęcony dzieciom to czas spędzony w miłej, przyjaznej atmosferze, to możliwość podzielenia się swoimi umiejętnościami i wiedzą. To czas, kiedy czujemy, że jesteśmy komuś bardzo potrzebni.
Zespół nie jest zamknięty i koordynując spotkania z uczniami zaprasza do współpracy koleżanki i kolegów (zależnie od potrzeb zgłaszanych przez szkoły) z Sekcji Rękodzieła, chętnych na zajęcia komputerowe, uczestniczących w lektoracie z języka angielskiego do jury w konkursach, osoby chętne do wspólnego śpiewania i osoby, które mogą przekazać dzieciom swoje doświadczenia.

Sekcja kultury

Komisja kulturalna ma w swoim programie głównie  promowanie ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz  organizowanie i zamawianie  biletów ulgowych oraz wejść bezpłatnych  na  koncerty i spektakle. Czynimy to poprzez śledzenie  najnowszego repertuaru  teatrów, zabieganie o rezerwacje dobrych  miejsc  i  ewentualne  negocjowanie  cen biletów. W dalszym ciągu pogłębiamy współpracę ze szkołami muzycznymi, szczególnie z Akademią Muzyczną.

Działania:

1. Wspólpraca z teatrami:

a) WSPÓŁCZESNY

b) POLSKI  (Kameralny, Na Świebodzkim, Sc.Grzegorzewskiego)

c) PANTOMIMY. W br. współpraca poszerzyła się o projekt EDUKACJA

d) LALEK

e) TEATR „PIEŚŃ

f) PWST

g) IMPART

2. OPERA

3. FILHARMONIA

4.CAPITOL

5. SYNAGOGA

6. Współpraca ze szkołami i uczelniami :

AKADEMIA MUZYCZNA

PWST

BURSA SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH

7. Kontakt z instytucjami kultury muzycznej jak m.in.:

a) KLUB OFICERSKI

b) KLUB „POD KOLUMNAMI”

c) Sala Koncertowa Polskiego

d) KLUB MUZYKI I LITERATURY

e) KOŚCIOŁY  miasta Wrocławia

f) RATUSZ MIEJSKI

8. Dyżury członków sekcji w poniedziałki przed wykładami.

9. Wywieszanie  informacji  o koncertach i spektaklach oraz innych wydarzeniach kulturalnych w mieście.

10 . Przekazywanie informacji kulturalnych drogą elektroniczną oraz na portalach społecznościowych.

"));