Forum Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrocławiu

Subskrybuje zawartość
Zaktualizowano: 36 sek. temu

badania naukowe

36 sek. temu
przez aleksander.kobylarek (Napisane środa, 18 stycznia 2017, 17:17)
polecam dzisiaj inny artykul naukowy gerontologiczny objasniajacy specyfike starzenia sie polskiego spoleczenstwa

O starzeniu się społeczeństwa i kryzysie demograficznym dyskutuje się w Polsce już od paru lat, a jedną z ważnych przesłanek stanowią prognozy ludnościowe GUS. Konsekwencje zmian w strukturze demograficznej społeczeństwa są wielorakie, od wpływu na szkolnictwo, przez bilansowanie się systemu emerytalnego, po proporcje opieki nad osobami najmłodszymi i najstarszymi (zarówno w skali sektora usług, jak w indywidualnym budżecie czasu każdego z nas). Zamiast patrzeć wprzód (prognoza), poszukując alternatywnych scenariuszy ludnościowych, postanowiliśmy spojrzeć wstecz i pokazać kwestię starzenia się społeczeństwa w dwóch prostych wykresach ilustrujących wieloletnie trendy.

Pierwszy wykres przedstawia „starzenie się społeczeństwa” w sposób dosłowny – jako wzrastającą w czasie medianę wieku w podziale na płeć. Gdyby ustawić całe społeczeństwo w dwuszeregu – od najmłodszych do najstarszych – to w roku 1950 mężczyzna pośrodku swojego rzędu miałaby 24 lata, a kobieta – 27 lat (ten drugi rząd byłby po prostu wyraźnie dłuższy). W roku 2015 środki tych szeregów wypadały na 38 i 41 roku życia. Co istotne, stabilny trend utrzymuje się od początku lat 70-ych. Zatem mimo, że o problemie demograficznym intensywnie dyskutuje się w Polsce od stosunkowo niedawna, to sytuacja i prognozy nie mogą być jakimkolwiek zaskoczeniem od bardzo dawna. Co również znamienne – cezura roku 1989 praktycznie nie jest na wykresie widoczna (poza okresowym wzrostem różnicy między kobietami i mężczyznami), więc zmiany ustrojowe, gospodarcze i inne nie zapisały się dystynktywnie na procesie starzenia społeczeństwa. Wszystko to dobitnie pokazuje, że kryzys demograficzny nie dopadł Polski znienacka, ogólna tendencja utrzymuje się od ponad 40 lat.


calosc znajedziecie panstwo klikajac na link

http://www.spoleczenstwo.pl/?p=609

KULTURA

36 sek. temu
przez aleksander.kobylarek (Napisane środa, 18 stycznia 2017, 17:12)
Zwracam się z uprzejmą prośbą o możliwość poinformowania seniorów zrzeszonych w Państwa uniwersytecie o naszej akcji – naborze statystów do nowego filmu Pawła Pawlikowskiego. Film będzie realizowany na Dolnym Śląsku w lutym 2017 roku.

Castingi odbędą się:21.01.2017 (sobota) - WROCŁAW - INFOPUNKT BARBARA, SALA WARSZTATOWA, POZIOM -1, UL. ŚWIDNICKA 8C, W GODZ. 14:00 – 19:0022.01.2017 (niedziela) – LEGNICA - TEATR im. HELENY MODRZEJEWSKIEJ, RYNEK 39, W GODZ. 12:00 – 18:0023.01.2017 (poniedziałek) - JELENIA GÓRA - JELENIOGÓRSKIE CENTRUM KULTURY, UL. BANKOWA 28/30, SALA 212, W GODZ. 14:00 – 20:00Zapraszamy osoby w wieku od 18 – 70 lat.Bliższe informacje pod numerem tel. 506171832. Dla osób, które nie będą mogły pojawić się na castingach istnieje możliwość zgłoszeń mailowych ze zdjęciem i numerem telefonu: casting@outside.com.pl, w tytule wiadomości proszę wpisać miasto, z którego się aplikuje.

www.outside.com.pl

www.facebook.com/OUTSIDECastingAgency/Serdecznie dziękuję za pomoc w akcji informacyjnej,

Paweł Mlak

Agencja Castingowa OUTSIDE

Ul. Józefa 40

31-056 Kraków

outside@outside.com.pl

506171832

informacja sekcji Turystycznej

36 sek. temu
przez terka (Napisane piątek, 14 października 2016, 19:51)
Sekcja Turystyczna UTW w U.Wr; zaprasza naszych słuchaczy;

1. W dniu 19.10.16 do Muzeum Wiedzy o wodzie "Hydropolis" godz. 14:00 zbiórka o godz. 13:30 przed kasą Hydropolis (ul. Na Grobli 21)

2.W dniu 02.12.16; Panorama plastyczna dawnego Lwowa w Hali Stulecia na godz. 12:00, zbiórka godz.11:30 Hala Stulecia wejście D-3. Zwiedzanie z przewodnikiem, później film o Lwowie.

3. Wycieczki w 2017 do Łodzi 08.04.2017 oraz do Krzeszowa 22.04.2017

Zapisy już w poniedziałek 17.10.16 w godz. 11:00 - 12:00 na II piętrze przed wykładem przy Dawida. Zapraszam.
Teresa Szewioła tel. 691 395 470

ogłoszenia sekretariatu UTW

36 sek. temu
przez Magdalena Wites (Napisane sobota, 8 października 2016, 13:04)
Szanowne Słuchaczki, Szanowni Słuchacze!
pragnę wszystkich Was poinformować, że harmonogramy zajęć są już dostępne na naszych tablicach ogłoszeniowych, zaraz za portiernią oraz w naszej siedzibie.
Harmonogramy w posiadaniu ma również Pan Piotr z punktu ksero w korytarzu, i z wielką radością rozpowszechnia je za jedyne (!) 2,50 zł.
Dodatkowo informuję, że plany zajęć w wersji elektronicznej (plik Worda) będą udostępnione już na naszej nowej, uniwersyteckiej stronie pod adresem: www.utw.uni.wroc.pl w zakładce Harmonogramy zajęć. Zachęcam do zaglądania na nią już od poniedziałku (strona jest jeszcze w przygotowaniu podczas tego weekendu).
Życząc spokojnej soboty i niedzieli, liczę na Państwa obecność podczas Inauguracji roku akademickiego dnia 10 października 2016 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w sali im. prof. Andrzeja Mycielskiego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr ul. Uniwersytecka 7/10 - III p.

Refleksja nt. zmiany

36 sek. temu
przez jerzysosnowski0 (Napisane czwartek, 6 października 2016, 19:53)
W dniu dzisiejszym przeczytałem tekst dra Kobylarka pt. Zmiany, dlatego dopiero teraz pozwalam sobie na parę refleksji.
Panie doktorze, bardzo żaluję że miałem szansę tylko przez ostatni rok z Panem współpracować w ramach UTW. Dziękuje Panu, że w trudnym dla mnie życiowo i zdrowotnie momencie zmobilizował mnie Pan do aktywności zwłaszcza w ramach warsztatów teatralnych. Jestem wyrazicielem znacznej grupy słuchaczy, którzy wyrażają swoje uznanie i podziękowanie za to co w okresie 10-cio letniego okresu kierowania UTW dokonał Pan dla jego rozwoju i prestiżu nie tylko w Polsce. Dowodem tego były m.in. obchody jubleuszowe, w których Pana osobisty wkład jest zdaniem moim i innych słuchaczy nie do przecenienia. Przeczytałem w wydawnictwie jubileuszowym i na facebooku Pana refleksje z okresu sprawowania funkcji kierownika UTW. Odniosłem się do nich, wyczuwając m.in. nutę pożegnania. Proces zmian na stanowiskach nie tylko kierowniczych jest naturalny.Ważne by odbywał się z zachowaniem pewnych reguł.Ważne by każda ze stron podlegających temu procesowi osiągała pewna wartość dodaną. My skorzystaliśmy intelektualnie i emocjonalnie na kontaktach z Panem, które będziemy wykorzystywać dalej pod nowym kierownictwem UTW. Chcielibyśmy wierzyć w to, że nasze doświadczenia przekazane w okresie współpracy będą Panu pomocne w dalszej karierze naukowej. do profesury włącznie.Życzymy Panu sukcesów w pracy naukowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.Pracując nad rolą w etiudzie"Kuszenie" mialem pomysł, by w refleksji nad grzesznym uczynkiem,tłumacząc się przed widzami wręczyć najbardziej krytycznym kamień, by mogli postapić zgodnie z jednym z przekazów biblii.Odstapiłem od tego pomysłu, bo uczył nas Pan by zostawić widzom szansę na pointę,interpretacje i dopowiedzenie. To w teatrze a życiu?

Wydarzenia w UTW

śr., 01/18/2017 - 16:40
przez Lawina (Napisane niedziela, 2 października 2016, 10:28)
Zmiany
Przeczytałam tekst dra A. Kobylarka zatytułowany „Zmiany” i kilka dni czekałam, że ktoś się odezwie. Cisza. Postanowiłam ją jednak przerwać. Kilka dziesiątek lat pracowałam na uczelni wyższej jako asystentka z-cy dyrektora instytutu d.s. nauki i rozwoju kadry naukowej i co trzy a potem co cztery lata „dostawałam” nowego szefa. Bywało i tak, że mój dawny „podopieczny doktorant” zostawał po latach moim szefem. Najlepiej do tej pory wspominam tych, od których czegoś się nauczyłam oraz tych, którzy stawiali przede mną nowe wyzwania.
Nie znam powodów „zmiany” i nie chcę ich znać. Tak jak wszyscy oczekuję z zainteresowaniem nowej kierowniczki UTW.
Myślę, że wypowiadam się w tej chwili w imieniu nie tylko własnym ale i tych wszystkich, którzy czegoś się od Pana Doktora dowiedzieli i przed którymi stawiał wyzwania. Jeśli o mnie chodzi, to czasem wydawały mi się zbyt wygórowane, jeśli chodzi o moją wiedzę i umiejętności w niektórych dziedzinach. Ale jaka była satysfakcja gdy udało mi się przygotować i zademonstrować przed gośćmi na organizowanych u nas wizytach studyjnych i za granicą prezentacje albo poprowadzić warsztaty. (Wiele godzin przesiedzianych przed komputerem, szczypiące oczy i odciski powyżej krzesła ale synapsy szalały.)
Myślę, że wypowiadam się też w imieniu osób, które w uznaniu ich pracy na rzecz UTW w sekcjach i poza sekcjami, były zapraszane na wyjazdy do licznych miast Europy i na Wschód w ramach udziału w prowadzonych przez Doktora projektach.
Myślę, że wiele osób też ma coś do powiedzenia, więc zakończę słowami: Dziękuję Panie Doktorze. Uważam, że jest Pan ważną osobą dla rozwoju naszego UTW i wzmocnienia jego rangi na forum krajowym i nie tylko.
Wanda Paszke

Wydarzenia poza utw.

śr., 01/18/2017 - 16:40
przez Lawina (Napisane piątek, 30 września 2016, 12:24)
Wojewódzkie Dni Seniora – konferencja w Legnicy

W ramach obchodów Wojewódzkich Dni Seniora, w Legnicy w dniu 23 września, odbyła się konferencja poświęcona zdrowiu, bezpieczeństwu i aktywności seniorów. Nasz UTW reprezentowała 11-osobowa grupa w składzie: T. Hyżak, M. Malczyszyn, M. Marchwicka, E. Nowaczyk, W. Paszke, A. Pruchniak, B. Strzelecka, A. Sokołowska, J. Sosnowski, G. Zgud i J. Żywicka.
Otwarcia konferencji dokonała viceprezydent Legnicy witając zaproszonych gości. W krótkim wystąpieniu podkreśliła, że władze miasta angażują się w działania na rzecz swoich seniorów ale również sami seniorzy podejmują wiele inicjatyw.
Z kolei Tadeusz Samborski członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego opowiedział o Rządowym Programie na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020, życzył uczestnikom kolorowej jesieni życia i przekazał organizatorom list gratulacyjny.
O polityce senioralnej w Legnicy opowiedziała prezeska Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów w Legnicy. Stowarzyszenie opracowało i realizuje projekt Zwiększenie udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta pn. „Cenna aktywność„. Ponadto w Legnicy działają: miejska rada seniorów, legnicka rada seniorów, zespół doradców oraz trzy uniwersytety trzeciego wieku.
Pierwszy merytoryczny temat konferencji to „ Lecznictwo uzdrowiskowe dziś-lecznictwo uzdrowiskowe jutro” zaprezentowany przez Iwonę Sobolewską z Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., ukazujący szeroki wachlarz metod i efekty leczenia uzdrowiskowego.
Przedstawiciele Straży Miejskiej, działającej już 25 lat, opowiedzieli o swojej pracy, na którą składają się odłowy porzuconych lub źle traktowanych zwierząt i przekazywanie ich do schroniska, reagowanie na informacje o nielegalnym wyrzucaniu śmieci, sprawdzanie czego mieszkańcy używają do palenia w piecach, prowadzenie miejskiego monitoringu, prowadzeniezkoleń zatytułowanych „bezpieczny legniczanin”.
Ważny, szczególnie dla seniorów, temat to „Bezpieczne zakupy-prawa konsumenta” przedstawiony przez miejską rzeczniczkę konsumentów Agnieszkę Romanowską. Dowiedzieliśmy się, że zakupiony towar nie podlega zwrotowi, natomiast reklamacji podlega tylko wówczas, gdy jest wadliwy. Jednak jeśli zostanie zakupiony na zorganizowanym pokazie, można odstąpić od umowy, wysyłając sprzedawcy listem poleconym oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz nietrafiony zakup.
Katarzyna Łochowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w prelekcji „Świadomy Konsument” ujawniła triki producentów artykułów spożywczych, takie jak mylące nazwy na opakowaniach, np. śmietanowa - produkt zawierający kilka różnych” dziwnych” składników, podczas gdy śmietana – to śmietanka i kultury bakterii. Inny trik to duży napis na opakowaniu jogurtu „nie zawiera konserwantów”, podczas gdy świadomy klient wie, że żaden jogurt żadnych konserwantów nie potrzebuje. Poza tym koniecznie należy czytać etykiety na opakowaniach przedstawiające zawartość i informacje podane w tabelkach. Więcej na stronie CzytamyEtykiety.pl
Krystyna Lasek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy, jednocześnie reprezentująca Dolny Śląsk w Obywatelskim Parlamencie Seniorów, podkreślała konieczność upowszechniania aktywności seniorów, nawet tych dotąd nieaktywnych, gdyż każdy powinien być liderem swego życia. Ponadto aktywność jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Następnie opowiedziała o Obywatelskim Parlamencie Seniorów, wskazując na jego dwa najważniejsze cele: reprezentacja seniorów oraz konsolidacja środowiska senioralnego. Zespół dolnośląskich parlamentarzystów współpracuje z Urzędem Marszałkowskim a także organizuje spotkania z seniorami w różnych miastach województwa.
Przedstawicielka Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja w Legnicy opowiedziała o nowym projekcie ‘Seniorzy dla klimatu”, w ramach którego Fundacja będzie wspierać zielone inicjatywy realizowane przez legnickich seniorów w najbliższym otoczeniu i miejscu zamieszkania. Zielone inicjatywy to:
- zazielenienie najbliższego miejsca zamieszkania przez grupę seniorów,
- wykonanie nasadzeń i zazielenienie niewielkich skwerków, rabat, trawników, miejsc przed blokami
- opieka nad tym miejscem i dbanie o dobry stan posadzonej zieleni.
W wystąpieniu „W zdrowym uchu dobry słuch” przedstawicielka firmy Amplifon zachęcała seniorów do badania słuchu i leczenia niedosłuchu, który często prowadzi do depresji.
Sekretarz miejskiej rady seniorów zaprezentowała „pudełko życia”, w którym na załączonej ankiecie umieszcza się informacje o chorobach, przebytych operacjach, przyjmowanych lekach a także wskazania, kogo powiadomić, komu przekazać psa czy kota oraz klucze od mieszkania. Takie pudełko umieszczone w lodówce zaopatrzonej w odpowiednią naklejkę magnesową jest bardzo przydatne np. dla lekarza pogotowia ratunkowego. Do wzięcia pudełka życia zachęcały seniorów młode wolontariuszki.
Ważne informacje dotyczące lecznictwa przekazał Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa Robert Adach. Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu na ul. Fieldorfa dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi. Z kolei szpital im. A. Falkiewicza na Brochowie we Wrocławiu prowadzi telemedyczny program umożliwiający interwencję pogotowia czy zgłoszenie się do jednostki medycznej. Prof. Lange założyciel i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu rozwija terapię komórkami macierzystymi.
Dzień zakończyły występy laureatów Wrocławskiego Przeglądu Artystycznie Zakręconych Seniorów „Bo Radość Jest w Nas”. Nasza grupa musiała już wracać do Wrocławia, więc mieliśmy jedynie możliwość wysłuchania śpiewu chóru i obejrzenia kilku tańców w wykonaniu zespołu tańców dawnych.
Notowały: Emilia Nowaczyk i Wanda Paszke