RegulaminREGULAMIN SAMORZĄDU UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim zwany dalej UTW, działa na podstawie Zarządzenia nr 39/99 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie powołania w Uniwersytecie Wrocławskim Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Zarządzenia nr 77/2007 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 26 września 2007 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Organizacyjnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim.
§ 2
UTW działa na rzecz dobrowolnie zrzeszonych w nim osób starszych.
§ 3 Terenem działania UTW jest miasto Wrocław i województwo dolnośląskie.
§ 4
UTW jest zrzeszony w Sekcji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego z siedzibą w Warszawie oraz w European Federation of Older Students (EFOS) z siedzibą w Brukseli. § 5
Przedstawiciele UTW współpracują z Radą ds. Seniorów działającą przy Urzędzie Marszałkowskim woj. dolnośląskiego, doradcą ds. Seniorów Prezydenta Miasta oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów.
§ 6
Siedziba UTW mieści się we Wrocławiu, przy ul. Dawida 1/3.
§ 7
UTW ma prawo wydawania legitymacji słuchacza , która upoważnia do uczestnictwa w zajęciach i innych działaniach UTW. § 8 UTW posiada pieczęcie : podłużną, okrągłą i imienną Kierownika UTW i przewodniczącego Zarządu.
II. CELE I ŚRODKI DZIAŁALNOŚCI UTW§ 9 Celem działania UTW jest profilaktyka gerontologiczna, a w szczególności :
§ 10 UTW stanowi placówkę ćwiczeń i badań dla pracowników naukowych i studentów uczelni wrocławskich, w szczególności dla specjalizujących się w andragogice i geriatrii.
§ 11 UTW może współpracować z domami pomocy społecznej, ośrodkami szkolno-wychowawczymi, szkołami i innymi jednostkami organizacyjnymi w zakresie określonym w § 9.
§ 12 Dla osiągnięcia wymienionych celów UTW prowadzi : - wykłady z różnych dziedzin nauki, a w szczególności z : z medycyny, gerontologii, andragogiki, biologii, psychologii, rehabilitacji, kultury fizycznej, prawa i inne - zajęcia seminaryjne z dyscyplin objętych wykładami - rehabilitację i rekreację - lektoraty - sekcje i koła zainteresowań - samopomoc koleżeńską - działalność charytatywną określoną możliwościami słuchaczy UTW § 13 W sprawach merytorycznych UTW, jako jednostka ogólnouczelniana UWr. współpracuje z Akademią Medyczną i Akademią Wychowania Fizycznego. § 14 UTW w miarę posiadanych środków własnych ma prawo delegować swoich słuchaczy na zjazdy, sympozja, szkolenia sprzyjające realizacji postawionych zadań i celów. § 15 „UTW może prowadzić działalność informacyjną i programową za pomocą środków masowego przekazu oraz działalność wydawniczą, naukowo badawczą i organizować działalność szkoleniową w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych edukatorów osób starszych”.
§ 16 UTW ma prawo pobierać od swoich słuchaczy składki, przyjmować dary, spadki, darowizny i dotacje na swoją działalność, w tym od osób nie będących słuchaczami. Od nowo przyjmowanych słuchaczy również wpisowe. § 17 UTW współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach działania.
III. SŁUCHACZE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 18 Słuchacze UTW dzielą się na :
§ 19 Słuchaczem zwyczajnym może zostać osoba, która ukończyła 60 rok życia i złożyła deklarację wraz z fotografią o przyjęcie w poczet słuchaczy oraz opłaciła wpisowe i składkę, w wysokości ustalonej na dany rok przez Zarząd i Kierownika UTW. W uzasadnionych przypadkach słuchaczem UTW może zostać osoba, która nie ukończyła 60 roku życia. Decyzję o przyjęciu lub odmowie przyjęcia w poczet słuchaczy podejmuje Komisja, w skład której wchodzą : Kierownik UTW i trzej członkowie Zarządu. Decyzja Komisji jest decyzją ostateczną. § 20 Słuchaczem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością UTW. Osoba prawna działa poprzez swojego pełnomocnika. Decyzję o nadaniu statusu słuchacza wspierającego podejmuje Zarząd UTW w porozumieniu z Kierownikiem UTW. Do obowiązków słuchacza wspierającego należy popieranie działalności UTW oraz ewentualne świadczenie pomocy materialnej. Słuchaczowi wspierającemu przysługuje prawo udziału w zebraniach Zarządu UTW z prawem wyrażania opinii.
§ 21
Słuchaczem honorowym może zostać osoba fizyczna w uznaniu szczególnych zasług dla UTW lub działającą charytatywnie na rzecz osób starszych. Godność słuchacza honorowego nadaje – na wniosek Zarządu i Kierownika UTW, Rada Naukowa UTW zwykłą większością głosów. Godność słuchacza honorowego upoważnia do udziału w posiedzeniach Zarządu z prawem wyrażania opinii. Słuchacz honorowy jest zwolniony z obowiązku uiszczania corocznych składek pieniężnych.
§ 22
Do obowiązków słuchaczy zwyczajnych należy :
§ 23
Do praw słuchacza zwyczajnego należy :
z Kierownictwem UTW i Zarządem
i zażaleń dotyczących działalności UTW
§ 24
Słuchacz może zawiesić swoją przynależność do UTW na okres jednego roku akademickiego. Przerwa dłuższa niż jeden rok powoduje konieczność starania się o ponowne przyjęcie.
§ 25
Słuchaczem UTW przestaje się być w przypadku :
o nieprzestrzeganiu zasad regulaminu samorządu
IV. ORGANIZACJA I WŁADZE UTW ORAZ JEGO SAMORZĄDU
§ 26
1. Całokształtem spraw związanych z organizacją i działalnością UTW zarządza Kierownik UTW, powoływany przez Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
2. W UTW działa, jako organ doradczy i opiniodawczy Rektora, Rada Naukowa powoływana przez Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
3. W UTW zatrudnia się na wniosek Kierownika pracownika administracyjnego, na zasadach zgodnych z obowiązującymi przepisami.
4. Zakres uprawnień, sposób powoływania i działalności Kierownika i Rady Naukowej UTW określa Zarządzenie nr 39/99 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 17 maja 1999 r. oraz Zarządzenie nr 77/2007 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 26 września 2007 r.
§ 27
Organami SAMORZĄDU słuchaczy, współdziałającymi z Kierownikiem UTW, są :
§ 28
Kadencja organów wybieralnych wymienionych w § 27, pkt 1-3 trwa 4 lata Wybory są tajne, równe, bezpośrednie i bez ograniczenia ilości kandydatów Ogólne Zebranie Słuchaczy może podjąć uchwałę o głosowaniu jawnym
§ 29
OGÓLNE ZEBRANIE SŁUCHACZY
1. Ogólne Zebranie Słuchaczy jest najwyższą władzą samorządu UTW.
Do kompetencji Ogólnego Zebrania Słuchaczy należy :
od 3 – 5 osób b) przyjmowanie i zatwierdzanie corocznych sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej
2. Ogólne Zebranie Słuchaczy zwołuje Zarząd w uzgodnieniu z Kierownikiem UTW :
O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad zawiadamia Zarząd, co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem. 3. Ogólne Zebranie Słuchaczy wybiera Prezydium Zebrania i zatwierdza porządek obrad. W skład Prezydium Zebrania nie mogą być wybierani członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz kandydaci do tych organów. 4. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby słuchaczy w I terminie zwołania zebrania i bez względu na liczbę obecnych w II terminie. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego Zebrania.
§ 30
ZARZĄD
7. Zarząd zbiera się jeden raz w miesiącu, z wyjątkiem przerwy w okresie wakacyjnym. Zebranie prowadzi przewodniczący lub jego zastępca. Prezydium Zarządu zbiera się jeden raz w tygodniu. 8. Członkowie Zarządu w czasie trwania roku akademickiego pełnią dyżury w siedzibie UTW, przyjmując słuchaczy, służąc im informacjami i poradą. 9. Poszczególni członkowie Zarządu, jak również cały Zarząd, mogą być w czasie trwania kadencji odwołani przez Ogólne Zebranie Słuchaczy w tym także Nadzwyczajne w obecności połowy słuchaczy większością 2/3 głosów. 10. W zebraniach Zarządu uczestniczą przewodniczący sekcji, kół zainteresowań i lektorzy z głosem doradczym. § 31
KOMISJA REWIZYJNA
1. Komisja Rewizyjna w składzie 3 lub 5 osób jest organem kontrolującym działalność samorządu UTW. Komisja ze swego składu wybiera przewodniczącego i jednego zastępcę. Decyzje Komisji zapadają zwykłą większością głosów. 2. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
3. W przypadku zmniejszenia się liczby członków Komisji Rewizyjnej poniżej 3 osób, przeprowadza się wybory uzupełniające na Ogólnym Zebraniu Słuchaczy.
§ 32
RADA SŁUCHACZY
Radę Słuchaczy stanowią :
IV. FUNDUSZE I POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 33
Majątek UTW stanowią :
§ 34
Nadzór nad działalnością finansową środków wymienionych w § 33 pkt. 1, 2, 3 i 4 sprawuje Kwestor Uniwersytetu Wrocławskiego, a odpowiedzialność za ich realizację ponosi Kierownik UTW (podstawa: powoływane wcześniej Zarządzenie nr 39/99 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zarządzenie nr 77/2007 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 26 września 2007 r.).
§ 35
§ 36
Rokiem sprawozdawczym jest :
§ 37
|
Na skrótyOstatnio na forum
Logowanie |