Forum Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrocławiu

Subskrybuje zawartość
URL:
Zaktualizowano: 30 min. 42 sek. temu

Wydarzenia poza utw.

30 min. 42 sek. temu
przez Lawina (Napisane piątek, 30 września 2016, 12:24)
Wojewódzkie Dni Seniora – konferencja w Legnicy

W ramach obchodów Wojewódzkich Dni Seniora, w Legnicy w dniu 23 września, odbyła się konferencja poświęcona zdrowiu, bezpieczeństwu i aktywności seniorów. Nasz UTW reprezentowała 11-osobowa grupa w składzie: T. Hyżak, M. Malczyszyn, M. Marchwicka, E. Nowaczyk, W. Paszke, A. Pruchniak, B. Strzelecka, A. Sokołowska, J. Sosnowski, G. Zgud i J. Żywicka.
Otwarcia konferencji dokonała viceprezydent Legnicy witając zaproszonych gości. W krótkim wystąpieniu podkreśliła, że władze miasta angażują się w działania na rzecz swoich seniorów ale również sami seniorzy podejmują wiele inicjatyw.
Z kolei Tadeusz Samborski członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego opowiedział o Rządowym Programie na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020, życzył uczestnikom kolorowej jesieni życia i przekazał organizatorom list gratulacyjny.
O polityce senioralnej w Legnicy opowiedziała prezeska Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów w Legnicy. Stowarzyszenie opracowało i realizuje projekt Zwiększenie udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta pn. „Cenna aktywność„. Ponadto w Legnicy działają: miejska rada seniorów, legnicka rada seniorów, zespół doradców oraz trzy uniwersytety trzeciego wieku.
Pierwszy merytoryczny temat konferencji to „ Lecznictwo uzdrowiskowe dziś-lecznictwo uzdrowiskowe jutro” zaprezentowany przez Iwonę Sobolewską z Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., ukazujący szeroki wachlarz metod i efekty leczenia uzdrowiskowego.
Przedstawiciele Straży Miejskiej, działającej już 25 lat, opowiedzieli o swojej pracy, na którą składają się odłowy porzuconych lub źle traktowanych zwierząt i przekazywanie ich do schroniska, reagowanie na informacje o nielegalnym wyrzucaniu śmieci, sprawdzanie czego mieszkańcy używają do palenia w piecach, prowadzenie miejskiego monitoringu, prowadzeniezkoleń zatytułowanych „bezpieczny legniczanin”.
Ważny, szczególnie dla seniorów, temat to „Bezpieczne zakupy-prawa konsumenta” przedstawiony przez miejską rzeczniczkę konsumentów Agnieszkę Romanowską. Dowiedzieliśmy się, że zakupiony towar nie podlega zwrotowi, natomiast reklamacji podlega tylko wówczas, gdy jest wadliwy. Jednak jeśli zostanie zakupiony na zorganizowanym pokazie, można odstąpić od umowy, wysyłając sprzedawcy listem poleconym oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz nietrafiony zakup.
Katarzyna Łochowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w prelekcji „Świadomy Konsument” ujawniła triki producentów artykułów spożywczych, takie jak mylące nazwy na opakowaniach, np. śmietanowa - produkt zawierający kilka różnych” dziwnych” składników, podczas gdy śmietana – to śmietanka i kultury bakterii. Inny trik to duży napis na opakowaniu jogurtu „nie zawiera konserwantów”, podczas gdy świadomy klient wie, że żaden jogurt żadnych konserwantów nie potrzebuje. Poza tym koniecznie należy czytać etykiety na opakowaniach przedstawiające zawartość i informacje podane w tabelkach. Więcej na stronie CzytamyEtykiety.pl
Krystyna Lasek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy, jednocześnie reprezentująca Dolny Śląsk w Obywatelskim Parlamencie Seniorów, podkreślała konieczność upowszechniania aktywności seniorów, nawet tych dotąd nieaktywnych, gdyż każdy powinien być liderem swego życia. Ponadto aktywność jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Następnie opowiedziała o Obywatelskim Parlamencie Seniorów, wskazując na jego dwa najważniejsze cele: reprezentacja seniorów oraz konsolidacja środowiska senioralnego. Zespół dolnośląskich parlamentarzystów współpracuje z Urzędem Marszałkowskim a także organizuje spotkania z seniorami w różnych miastach województwa.
Przedstawicielka Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja w Legnicy opowiedziała o nowym projekcie ‘Seniorzy dla klimatu”, w ramach którego Fundacja będzie wspierać zielone inicjatywy realizowane przez legnickich seniorów w najbliższym otoczeniu i miejscu zamieszkania. Zielone inicjatywy to:
- zazielenienie najbliższego miejsca zamieszkania przez grupę seniorów,
- wykonanie nasadzeń i zazielenienie niewielkich skwerków, rabat, trawników, miejsc przed blokami
- opieka nad tym miejscem i dbanie o dobry stan posadzonej zieleni.
W wystąpieniu „W zdrowym uchu dobry słuch” przedstawicielka firmy Amplifon zachęcała seniorów do badania słuchu i leczenia niedosłuchu, który często prowadzi do depresji.
Sekretarz miejskiej rady seniorów zaprezentowała „pudełko życia”, w którym na załączonej ankiecie umieszcza się informacje o chorobach, przebytych operacjach, przyjmowanych lekach a także wskazania, kogo powiadomić, komu przekazać psa czy kota oraz klucze od mieszkania. Takie pudełko umieszczone w lodówce zaopatrzonej w odpowiednią naklejkę magnesową jest bardzo przydatne np. dla lekarza pogotowia ratunkowego. Do wzięcia pudełka życia zachęcały seniorów młode wolontariuszki.
Ważne informacje dotyczące lecznictwa przekazał Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa Robert Adach. Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu na ul. Fieldorfa dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi. Z kolei szpital im. A. Falkiewicza na Brochowie we Wrocławiu prowadzi telemedyczny program umożliwiający interwencję pogotowia czy zgłoszenie się do jednostki medycznej. Prof. Lange założyciel i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu rozwija terapię komórkami macierzystymi.
Dzień zakończyły występy laureatów Wrocławskiego Przeglądu Artystycznie Zakręconych Seniorów „Bo Radość Jest w Nas”. Nasza grupa musiała już wracać do Wrocławia, więc mieliśmy jedynie możliwość wysłuchania śpiewu chóru i obejrzenia kilku tańców w wykonaniu zespołu tańców dawnych.
Notowały: Emilia Nowaczyk i Wanda Paszke

informacja sekcji Turystycznej

30 min. 42 sek. temu
przez terka (Napisane poniedziałek, 26 września 2016, 12:15)
Sekcja turystyczna UTW w U.Wr. zaprasza naszych słuchaczy na :

08.10.2016 wycieczka na trasie Nysa - Paczków - Otmuchów.
Nysa, zabytkowe miasto z XVI wieku uznane ze perłę architektury śląskiej. Paczków dziś nazywany jest polskim Carcassonne - miasto twierdza. (10 wolnych miejsc)

22.10.2016 wycieczka na trasie Lubiąż - Trzebnica - Marcinowo.
(10 wolnych miejsc). Zapisy w dniu 27.09.2016 (wtorek) w godz. 11:00 - 12:30 UTW ul. Dawida 1 w korytarzu na parterze przy okienku ksero.

Więcej informacji telefonicznie Teresa Szewioła 691 395 470 .

ogłoszenia sekretariatu UTW

30 min. 42 sek. temu
przez Magdalena Wites (Napisane poniedziałek, 19 września 2016, 09:06)
Szanowne Słuchaczki, Szanowni Słuchacze!
W imieniu Kierownika i Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie zapraszam na Inaugurację roku akademickiego 2016/2017 dnia 10 października 2016 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w sali im. prof. Andrzeja Mycielskiego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr ul. Uniwersytecka 7/10 - III p.
Msza św. z okazji Inauguracji roku akademickiego odbędzie się 16 października 2016 r. o godz. 12:30 w kościele św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej 103.

Partnerstwo wschodnie- wschodnia sieć

30 min. 42 sek. temu
przez aleksander.kobylarek (Napisane środa, 7 września 2016, 12:47)
W zeszlym tygodniu mialem spotkanie z delegacja z UTW w Komie (Rosja). Wstepnie chcieliby zorganizowac u nas kongres UTW ze wschodu. O szczegolach jeszcze bedziemy rozmawiac na facebooku na stronie International Federation of the Universities of the Third Age.

Wczoraj z kolei mialem spotkanie z przedstawicielkami niemieckeigo UTW z Berlina i Frankfurtu/ Odrą. Przygotowujemy spotkanie duzej delegacji na 8 padziernika. To bedzie krotka wizyta robocza- Panstwo chca pzonac nasze miasto i odwiedzic nasz UTW. W spotkaniu uczestniczyla p. Ania Gozdowski

NIE BÓJMY SIĘ JESIENI......

30 min. 42 sek. temu
przez redaktor (Napisane środa, 20 lipca 2016, 00:23)
NASZ JUBILEUSZ
Każdy Jubileusz jest okazją do świętowania, przyjmowania gratulacji i prezentacji osiągnięć. Z perspektywy 40 lat działalności UTW ważne jest, co wypełniało te lata.
Na uroczystości Jubileuszowej w dniu 4 lipca 2016 rokuw Oratorium Marianum UWr, spotkali się przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku z Polski, w tym Grupa najstarszych uniwersytetów, które określono jako „uniwersytety bluszczowe”, UTW z Białorusi i Ukrainy, przedstawiciele organizacji senioralnych z wielu krajów Europy, przedstawiciele środowisk naukowych, władz samorządowych i Sejmu RP.
Historia UTW w UWr, to piękna historia ludzi – pasjonatów realizujących ideę założyciela pierwszego uniwersytetu trzeciego wieku( Pierre Vellas), ludzi wizjonerów w twórczy sposób rozwijających tę ideę. To również historia słuchaczy UTW, którzy po zakończeniu pracy zawodowej poszukują nowych obszarów aktywności własnej.
Założycielem naszego UTW w roku1976, był prof. Czesław Kempisty, którego wspominała córka dr n.med. Ewa Kempisty- Jeznach podkreślając, że ojciec chciał pomagać ludziom zachować dobry stan zdrowia do późnej starości. Dlatego podjął zadnie utworzenia we Wrocławiu Studium Trzeciego Wieku (później UTW).
Kierownikiem UTW w latach 1979-1996 była mgr Alina Woźnicka, która kierowała, budowała, szukała przyjaciół uniwersytetu, przyjmowała nowych słuchaczy, wspierała inicjatywy słuchaczy, poszukiwała nowych możliwości rozwoju ludzi i uniwersytetu, nawiązała współpracę z Instytutem Pedagogiki UWr. Przez prawie 20 lat zbudowała mocny fundament, na którym mogli rozwijać uniwersytet Jej następcy.
Dr Walentyna Wnuk (1997-2006) obejmując funkcję kierownika postawiła w pierwszym rzędzie na „akademickość”. Przedstawiła plan działania i przy wsparciu władz Uniwersytetu Wrocławskiego włączono UTW w struktury uczelni, jako jednostkę międzywydziałową. Dzisiaj jest to UTW w Uniwersytecie Wrocławskim i za jego przykładem poszły inne uniwersytety trzeciego wieku w Polsce nawiązując ścisłą współpracę z uczelniami w miejscu swojego działania. To za Jej kadencji wyremontowano pomieszczenia starej stolarni z przeznaczeniem na zajęcia dla słuchaczy UTW. Dzięki temu wzrosła znacząco liczba słuchaczy, wprowadzono nowe zajęcia i powołano nowe sekcje zgodnie z zainteresowaniami słuchaczy. Rozpoczęto współpracę ze szkołami podstawowymi. Nawiązano pierwsze kontakty zagraniczne z podobnymi instytucjami, ukazał się pierwszy numer „Kuriera UTW” wydawanego do dzisiaj. Działania dr Walentyny Wnuk na rzecz rozwoju człowieka wynikały z holistycznego spojrzenie na istotę ludzką gdzie widzi się człowieka jako niepodzielną całość, która składa się równocześnie z pierwiastka fizycznego, umysłowego i duchowego. Pomiędzy tymi sferami istnieje ścisła zależność.
Działania dr. Aleksandra Kobylarka, jako kierownika UTW, określa opracowana przez Niego „teoria mostu”(2004), z której wynika, że „uniwersytet powinien być przede wszystkim mostem łączącym różne środowiska, swego rodzaju centrum aktywizacyjnym, które wykorzystuje potencjał wielu ludzi oraz instytucji w celu zapewnienia komfortu życia ludzi i wspierania efektywności działania organizacji”.
Zmiana na stanowisku kierownika miała swój wyraz w otwarciu się na tematy i zajęcia odpowiadające na szybko zmieniającą się rzeczywistość takie jak: nowe technologie w edukacji, współpraca międzygeneracyjna( uczniowie- studenci- doktoranci), poszerzanie kompetencji i nabywanie nowych poprzez realizację projektów edukacyjnych( unijnych) oraz pomoc organizacyjna i merytoryczna dla nowopowstających UTW za wschodnią granicą. Zgodnie z założeniami ( celami) pierwszego uniwersytetu trzeciego wiekudr A. Kobylarek wprowadził seminarium „Metodologia badań naukowych”, gdzie słuchacze poznając metody badań opracowują i przeprowadzają badania dotyczące działalności uniwersytetu.
W czasie uroczystości jubileuszowych zaprezentowano krótki film gdzie o swojej pracy w UTW mówili: mgr Alina Woźnicka, dr Walentyna Wnuk, dr Aleksander Kobylarek. Następnie „Subiektywną historię UTW w UWr” przedstawili mgr Alina Woźnicka i dr Aleksander Kobylarek, odwołując się do czasu, w którym pełnili funkcję kierownika UTW. Zabrakło w tym miejscu subiektywnego spojrzenia dr Walentyny Wnuk.
Były nagrody, uhonorowania, gratulacje, życzenia i kwiaty.
5 lipca 2016r. to spotkania w siedzibie UTW na ul. Dawida 1. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Seniorzy dla kultury”. W tym dniu odbywały się także warsztaty: dziennikarskie, klanza, trening pamięci, gimnastyka mózgu, zorganizowano wystawy: malarstwa, rękodzieła, fotograficzna, przygotowano plakaty obrazujące działalność naszego UTW.
Obrady odbywały się w 4 Sekcjach z językiem angielskim: 1. Biologia starzenia się. 2.UTW, jako projekt naukowy i edukacyjny. 3. Seniorzy w projektach artystycznych. 4. Seniorzy w społeczeństwie i kulturze. Przedstawiono referaty o bardzo zróżnicowanej tematyce i niewątpliwie bardzo ciekawe. Niestety, tylko niewielka liczba słuchaczy mogła uczestniczyć w obradach tych sekcji (bariera językowa).
W języku polskim obrady odbywały się w dwóch Sekcjach: 1.Czas i przestrzeń seniora artysty. 2. Senior, jako obiekt i sprawca.
Chciałabym zwrócić uwagę na jeden referat: Maria Straś - Romanowska –Późna twórczość wybitnych artystów. Pani Profesor mówiła o potencjale twórczym, na który składają się: zdolności , talent, ciekawość, wiedza , doświadczenie, pasja, determinacja, wola życia , styl życia, otwartość na świat wartości transcendentnych, poszukiwanie sensu życia, potrzeba bilansu życia, wrażliwość estetyczna.
Odwołując się do mistrzów z różnych dziedzin sztuki przybliżyła słuchaczom cechy osobowe starszych twórców, takie jak: indywidualizm, powrót do przeszłości- realizacja dawnych pomysłów, paradoksalne myślenie( jak np. w wierszu L. Staffa „Żyłem i z rzeczy ludzkich nic nie jest mi obce” gdzie przeplatają się smutek i radość – uśmiech i cierpienie), wrażliwość na piękno, refleksyjność, powrót do przeszłości, potrzeba bilansu życia, otwartość na transcendencję, przekaz testamentowy – Cyprian Kamil Norwid:
„Zniknie i przepełźnie obfitość rozmaita,
Skarby i siły przewieją -- ogóły całe zadrżą,
Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...
Umiejętność nawet bez dwóch onych zblednieje w papier,
Tak niebłahą są dwójcą te siostry dwie!..."
Ten wykład był dla mnie łącznikiem z „artystyczną częścią” tego dnia. Wiele pięknych przeżyć i wzruszeń, chwil zadumy i niejednokrotnie zaskoczeń nad kondycją człowieka a także uznania dla artystów – słuchaczy naszego uniwersytetu.

Panie z Grupy tanecznej, pod kierunkiem Haliny Kwolek, gracją i wdziękiem udowodniły, że piękno nie ma granicy wieku.

Grupa Biesiadna, ( prowadząca Krystyna Nowakowska), poprowadziła widzów przez Polskę piosenką z różnych regionów naszego kraju, podróż tę kończąc bliską naszym sercom piosenką dla Jana Pawła II
Śpiewa Ci obcy wiatr,
Zachwyca piękny świat, a serce tęskni,
Bo gdzieś daleko stąd,
Został rodzinny dom, tam jest najpiękniej,
Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty.

Kabaret „U Sławy” rozbawił piosenkami, dobrym żartem, przywołał wspomnienia.

Inscenizację „Światło wyobraźni” inspirowaną życiem i twórczością Rembrandta van Rijn przedstawił zespól „Kręgu Dyskursywnego OKNO”( koordynatorzy: Anna Sokołowska i Kamil Błaszczyński). Tajemniczy przejmujący obraz artysty poszukującego światła, które pozwoliłoby oddać dręczące myśli, pogodzić się z sobą. Czy malując obraz „Powrót syna marnotrawnego” odnalazł światło? I taka refleksja (ze sceny) – każdy na świat przynosi promyczek światła, który trzeba oszlifować jak brylant. Czy każdemu z nas to się uda ?

Na zakończenie artystycznej części spektakl „Czołgania” w wykonaniu Teatru Etiuda, inspirowany „Magią grzechu” Pedro Calderona de la Barca ( reżyser – Aleksander Kobylarek).Mocny, poruszający spektakl, dobrze zagrany. Zmusza do myślenia. Rozum czy zmysły? Co nas poprowadzi?
Pomysłodawcom, koordynatorom i wykonawcom gratuluję i dziękuję.

Stanisława Warmuz.

15.06 Sekcja Medyczna zaprasza na zwiedzanie "Angel Care"

pt., 09/30/2016 - 12:20
przez sekcja.medyczna (Napisane sobota, 11 czerwca 2016, 15:31)
SEKCJA MEDYCZNA zaprasza członków i sympatyków 15.06.2016 (środa) na zwiedzanie domu opieki dla osób starszych "Angel Care" przy ul. Dyrekcyjnej 5-7. Zbiórka o godzinie 12:45 przed wejściem do domu opieki

informacja sekcji Turystycznej

pon., 09/26/2016 - 11:40
przez terka (Napisane piątek, 29 lipca 2016, 20:48)
Witam wakacyjnie.
Już wkrótce przyjdzie jesień (może złota jesień).

Sekcja turystyczna UTW w UWr. zaprasza naszych słuchaczy do :

1. Toruń - Ciechocinek w dniach 16/17 września (piątek, sobota) . W programie 3 godz. w Ciechocinku oraz Toruń (Muzeum T. Halika, spacer po Starym Mieście, wejście do Planetarium, Muzeum Kopernika i Warsztaty wypiekania pierników na wynos). Zostało 10 miejsc wolnych.

2. Nysa - Paczków - Otmuchów w dniu 08 października (sobota). Nysa zabytkowe miasto już w XVI wieku uznane ze perłę architektury śląskiej. Nazywana "Śląskim Rzymem " lub "Śląskie Ateny". Paczków, dziś nazywany jest polskim Carcassonne - miasto twierdza. Otmuchów spacer po mieście.

3. Lubiąż - Trzebnica - Marcinowo w dniu 22 października. Opactwo Cystersów w Lubiążu, Sanktuarium św. Jadwigi (Bazylika św. Jadwigi, Klasztor i Muzeum Klasztorne) w Trzebnicy oraz na zakończenie sezonu turystycznego przy ognisku - pobyt w skansenie u Kowalskich w Marcinowie.

Zapisy na wycieczki w dniach 05, 06, 07 września w godz. 10:00 - 13:00 w korytarzu na parterze za portiernią. Uniwersytet Wrocławski ul. Dawida 1, podczas zapisów słuchaczy na rok 2016/2017, przyjmuje Teresa Szewioła tel. 691 395 470.

ogłoszenia sekretariatu UTW

pon., 09/19/2016 - 09:00
przez Magdalena Wites (Napisane środa, 10 sierpnia 2016, 10:34)
Z przykrością informuję o kolejnej uroczystości pogrzebowej Koleżanki Heleny Ostaszewskiej-Książczyk dnia 12 sierpnia 2016 r. (piątek) o godz. 14:40 w kaplicy Cmentarza Osobowickiego.

BRIEFING

śr., 09/07/2016 - 12:20
przez redaktor (Napisane czwartek, 26 maja 2016, 22:59)
Briefing 23 maja 2016r.
1. Uroczyste zakończenie roku akad.2015/2016 - 23 maja 2016r. Z okazji Jubileuszu 40-lecia działalności naszego uniwersytetu wręczono ODZNAKI UTW słuchaczom szczególnie wyróżniającym się w pracy na rzecz UTW. Wręczono 70 ODZNAK w tym: 26 Złotych, 21 Srebrnych, 23 Brązowych. Odznaczonym gratulujemy
2. Tym z Państwa, którzy nie mogli odebrać ODZNAKI UTW w dniu 23 maja, zostanie wręczona na pierwszym wykładzie w nowym roku akademickim (nie mylić z inauguracją).
3. W dniu 24 maja 2016r. przy dobrej pogodzie odbyła się wycieczka integracyjna po Ziemi Lubuskiej.
4. Zapisy na nowy rok akad.2016/2017 będą odbywać się w dniach 5-6-7 września 2016r.
Kandydaci do UTW mogą składać podania o przyjęcie od 16 sierpnia do 9 września 2016r. Rozmowy kwalifikacyjne w dniach 26-27-28 września 2016r.
Wszelkie dodatkowe informacje na tablicy ogłoszeń UTW i na stronie www.www.utw.wroclaw.pl
5.X FORUM DOLNOŚLĄSKICH UTW odbędzie się 4 lipca 2016r. w godzinach 9.00- 14.00 w Sali Oratorium Marianum UWr.
Uroczystości Jubileuszowe 40- lecia UTW w UWr i Międzynarodowa Konferencja Naukowa Seniorzy dla kultury odbędą się w dniach 4-6 lipca 2016. Początek uroczystości godz. 15.00
Stanisława Warmuz


ogłoszenia sekretariatu UTW

śr., 08/10/2016 - 10:20
przez Magdalena Wites (Napisane piątek, 3 czerwca 2016, 16:01)
Z przykrością informuję o kolejnej uroczystości pogrzebowej Koleżanki Leontyny Falkowskiej w dniu 7 czerwca 2016 r. (wtorek) o godz. 11:00 w kaplicy cmentarza przy ul. Smętnej na Sępolnie.

informacja sekcji Turystycznej

pt., 07/29/2016 - 20:29
przez terka (Napisane sobota, 23 lipca 2016, 11:19)
Sekcja turystyczna,

XIII SPACERY Z PRZEWODNIKIEM lipiec 2016 .
KOŁO PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH O/ WROCŁAWSKIEGO PTTK zaprasza;

24.07.2016 (niedziela). Zbiórka uczestników wycieczki o godz.10.00 w Rynku obok pomnika Aleksandra Fredry.

> Tam, gdzie niosą kaganek oświaty czyli budynki szkolne XIX i XX wieku
Rynek obok pomnika Aleksandra Fredry – ul. Piotra Skargi – szkoła ludowa, Podwale – tysiąclatka, ul. Kołłątaja – socrealizm, ul. Dawida – pałac szkolny
wycieczkę prowadzą: Michał Kwoka i Anna Załucha
Zapraszam na spacer po Wrocławiu.
Teresa Szewioła

informacja sekcji Turystycznej

sob., 07/23/2016 - 11:00
przez terka (Napisane wtorek, 19 lipca 2016, 16:10)
Sekcja turystyczna.
Witam wszystkich wakacyjnie!!!!!

Hala Stulecia serdecznie zaprasza do odwiedzenia Centrum Poznawczego Hali Stulecia i obejrzenia pokazu videomappingu, czyli niezwykłego show pod kopułą Hali Stulecia, który prezentuje fenomen konstrukcji wnętrza jedynego wrocławskiego obiektu z listy UNESCO.
•23-24.07. godz. 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
•25-29.07. godz. 16:00
•30-31.07. godz. 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
Ceny biletów (zwiedzanie wystawy, wnętrza Hali Stulecia oraz pokaz videomappingu):
•bilet normalny 19zł
•bilet ulgowy 15 zł
•bilet rodzinny (2+3) 45zł
•bilet grupowy (min. 10 os.) 12 zł.

Zapraszam słuchaczy naszego UTW na zwiedzanie grupą w dniu
28.07 ( czwartek) na godz. 16:00.
Zbiórka o godz. 15:30 przed Halą Stulecia wejście D-3 .
Naprawdę warto to zobaczyć!!!!!

Zgłoszenia telefonicznie Teresa Szewioła 691 395 470

NIE BÓJMY SIĘ JESIENI......

śr., 07/20/2016 - 00:20
przez redaktor (Napisane czwartek, 16 czerwca 2016, 23:03)
Na Dolnym Śląsku organizowany jest konkurs AKCJA AKACJA< AKCJA DĄB - Niezwykli Dolnoślązacy" W X edycji tego konkursu Komisja Konkursowa ostatecznie przyznała tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki Pani Zofii Telidze – Mertens założycielce Dolnośląskiego Stowarzyszenia dla Repatriantów "Pomocna dłoń", a tytuł Niezwykłego Dolnoślązaka Panu Kazimierzowi Pleśniakowi – Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Odział Miejski w Legnicy.
Komisja przyznała również wyróżnienia dla:
• Pani Wandy Radłowskiej – Prezes Stowarzyszenia „Radość Życia”
• Pani Walentyny Wnuk - Doradcy Prezydenta Miasta Wrocławia ds. Seniorów
• Pana Krzysztofa Szmyda – Prezesa Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
• Pana Krzysztofa Wojtasa – Redaktora naczelnego Regionalnego Centrum Informacji Rockowej „RockRegion.pl”
Laureatom, wyróżnionym oraz wszystkim osobom nominowanym do Konkursu serdecznie gratulujemy!
Zgodnie z tradycją zapraszamy wszystkich Państwa na Finał Konkursu, który odbędzie się w tym roku we Wrocławiu w Parku Szczytnickim obok Hali Stulecia, w niedzielę 19 czerwca 2016r. o godz. 12:00. Podczas uroczystości laureaci symbolicznie posadzą drzewko Akacji i Dębu, które uosabiają pracę i zaangażowanie wszystkich kobiet i mężczyzn działających na Dolnym Śląsku na rzecz rozwoju lokalnego i społeczeństwa obywatelskiego.
Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym gratuluję. Szczególnie serdeczne gratulacje składam Pani dr Walentynie Wnuk

Wydarzenia w UTW

wt., 07/19/2016 - 15:40
przez redaktor (Napisane środa, 25 maja 2016, 22:42)
40 lat minęło……
23 maja 2016roku , w dniu zakończenia roku akademickiego 2015/2016 , zabrzmiało uroczyste Gaude Mater Polonia w wykonaniu Chóru UTW.
Ze słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku spotkali się - Sławomir Piechota – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych, Rektor UWr – prof. dr hab. Marek Bojarski, Prorektor UWr – prof. dr hab. Karol Kiczka, członkowie Rady Naukowej UTW, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, przedstawiciele wrocławskich UTW.
Kierownik UTW w UWr dr Aleksander Kobylarek powitał Gości i Słuchaczy UTW.
Na rozpoczęcie uroczystości wystąpił Chór UTW śpiewając m.in. Piosenkę ze słowami „Spotykajmy się dopóki jeszcze można….bo takie chwile już nie wrócą, a jeśli wrócą , to tylko we śnie”.
„Te chwile zawsze wrócą, gdy będziemy razem”- powiedział Pan Rektor . Były to przecież piękne chwile, bo wszyscy przeszli na następny rok. Gratuluję słuchaczom takiego spotkania, jak to dzisiejsze. Jestem dumny, że mam takich studentów. Życzę udanych wakacji, a po wakacjach, ze wzmożoną siłą do pracy.
„Zastanawiam się , jak ten czas szybko mija. Nie chce się wierzyć , ze od naszego pierwszego spotkania minęły już 4 lata” – mówił Pan Prorektor Karol Kiczka. Dziękuję Wam za to, ze jesteście w UWr, że jesteśmy razem, że chcecie się ubogacać i tworzyć to wszystko, co wiąże się z UTW. Szczególny to rok- rok Jubileuszu 40-lecia działalności uniwersytetu i z tej okazji życzę wszystkiego najlepszego. Cieszę się, że ta piękna idea trwa i rozwija się. Pamiętajcie Państwo, że wszyscy jesteśmy sobie potrzebni.
„Gratuluję – to jest rok niezwykły- rok Jubileuszu” – mówił Pan Sławomir Piechota. Idea UTW w tym uniwersytecie daje niezwykłe owoce, to stąd dotarła do wielu miejsc na Dolnym Śląsku i w całym kraju. Dzieje się tak za sprawą ludzi wielkich pasji, którzy umieją razem budować, razem tworzyć, maja poczucie wspólnych wartości i tradycji. Umieli się Państwo cieszyć z tego, co już było i z tego, co jest teraz. Umiejmy się cieszyć z tego, co będzie. Życzę nowych marzeń na przyszłość i chęci by te marzenia spełniać. Szkolnym zwyczajem wręczam uniwersytetowi nagrodę -Album „Podróże przez Biblię” -Marc Chagall.
W imieniu Posłanki Aldony Młyńczak i Marszałka Województwa Dolnośląskiego odczytano listy gratulacyjne.
„Jesteście dla Wrocławia bardzo ważni, Urząd Miasta to docenia. Zapraszam Państwa na niezwykłe wakacje do Europejskiej Stolicy Kultury” – mówił Zastępca Prezydenta Miasta Wrocławia – Adam Grehl.
Anna Haratyk – Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogiki UWr.- „ cieszę się, że jesteśmy razem, bo jesteście dobrym przykładem dla młodszych studentów. Życzę udanych wakacji”.
Pani Przewodnicząca Zarządu UTW Mila Nowaczyk przedstawiła Sprawozdanie z działalności UTW w roku akad. 2015/2016.
Słuchaczy, którzy w szczególny sposób pracują na rzecz naszego uniwersytetu nagrodzono ODZNAKĄ UTW. Z rąk Pani prof. dr hab. Marii Straś- Romanowskiej 26 Słuchaczy odebrało Złotą Odznakę UTW, 21 – Srebrną Odznakę i 23 – Odznakę Brązową. Odznaczonym serdecznie gratulujemy.
Na zakończenie uroczystości odśpiewano wspólnie Hymn UTW.
Wśród podniosłego i radosnego nastroju uroczystości zawisła ”chwila ciszy” dla uczczenia pamięci członka Chóru Pana Adama Jaroszyńskiego i wszystkich tych, którzy odeszli od nas w ciągu ostatniego roku akademickiego.
Stanisława Warmuz.

Spotkania międzypokoleniowe

czw., 06/16/2016 - 22:59
przez Lawina (Napisane piątek, 20 maja 2016, 09:18)
W imieniu Zespołu Łączenie Pokoleń zapraszam koleżanki i kolegów do Szkoły Podstawowej nr 90 przy ulicy Orzechowej (dojazd tramwajami 31 i 32 do pętli Gaj a potem koniec języka za przewodnika) na spotkanie o nazwie Wehikuł czasu II. Część I odbyła się w marcu i wg osób uczestniczących było ciekawie, wesoło i przyjemnie.
Spotkanie odbędzie sie w środę 25 maja o godz. 15.30 na terenie szkoły albo, gdy będzie ładna pogoda - a bedzie - na skwerku obok lub boisku.
Zapraszam serdecznie - nie pożałujecie.
Wanda Paszke

Obywatelski Parlament Seniorów

sob., 06/11/2016 - 15:00
przez redaktor (Napisane poniedziałek, 16 maja 2016, 00:28)
DOLNY ŚLĄSK PRZYJAZNY SENIOROM – debata.

Debata Dolny Śląsk przyjazny seniorom odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w dniu 5maja2016 roku
z inicjatywy Zespołu dolnośląskich delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów I kadencji, we współpracy z Departamentem Zdrowia i Promocji Województwa UMWD, przy wsparciu Pani Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewy Mańkowskiej.
Cel debaty: Poprawa jakości życia osób starszych w województwie dolnośląskim.
W debacie uczestniczyli: delegaci OPS, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów, uniwersytetów trzeciego wieku, Rad Seniorów, przedstawiciele władz samorządowych Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Bielawy, Legnicy, Strzelina, NFZ, Policji , KO, WSS, oraz Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich.
Debatę prowadziła pani Krystyna Lasek – delegatka OPS z ramienia Federacji UTW z siedzibą we Wrocławiu.
Pani Ewa Mańkowska – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę i znaczenie polityki senioralnej. Samorządy terytorialne, na wszystkich poziomach, opracowują założenia polityki senioralnej na lata 2016- 2020. Założenia powinny opierać się na diagnozie kondycji środowiska dolnośląskich seniorów, uwzględniać udział samych seniorów w tworzeniu tej polityki oraz przedstawić instrumenty jej monitorowania. Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Wicemarszałek powiedziała - „ Staramy się, aby Dolny Śląsk był przyjazny seniorom, wspieramy inicjatywy na rzecz osób starszych i będziemy to robić nadal, doceniamy działania delegatów OSP”.
Wykład, połączony z prezentacją medialną, na temat Potrzeby somatyczne, psychologiczne i społeczne pacjentów z Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia społecznego( instrumentalnego, rzeczowego, informacyjnego) pacjentów i ich opiekunów wygłosiła dr hab. n. med. Donata Kurpas prof. nadzw.
Wnioski na podstawie wykładu.
Wraz z wydłużeniem się czasu trwania życia ludzkiego:
- następuje wzrost potencjalnego poziomu niezaspokojonych potrzeb osób w wieku podeszłym
- wzrasta potencjalne zapotrzebowanie na różne formy pomocy i wsparcia najstarszych mieszkańców województwa dolnośląskiego
- feminizacja starości i związane z tym wykluczenie materialne będą zwiększać zapotrzebowanie na wsparcie społeczne
- opieka domowa w miejscu zamieszkania jest najlepszą forma opieki i stanowi alternatywę dla deficytowych usług sektora publicznego
- długotrwałe sprawowanie opieki nad osobami niesamodzielnymi wywiera wpływ na życie osobiste, rodzinne i zawodowe opiekunów
- prognozowany niedobór opiekunów rodzinnych będzie wymagał wsparcia
- obserwuje się tendencję wzrostową liczby osób leczonych w poradniach zdrowia psychicznego i różnych uzależnień.
Rekomendacje:
• planowanie opieki nad osobami 60+ powinno być zindywidualizowane, oparte na rzeczywistych potrzebach
• należy: rozwijać instytucje zapewniające wielokierunkowa opiekę
• promować aktywność we wszystkich obszarach życia człowieka niwelować negatywny stereotyp starości
• promować aktywność edukacyjną i społeczną , przeciwdziałać izolacji społecznej, szczególnie wśród osób z niskim poziomem wykształcenia, mieszkających na wsi oraz wśród mężczyzn
• promować edukację komputerową ( obsługa sprzętu, internet, bankowość elektroniczna)
• opracować koncepcję telemedycznej opieki geriatrycznej
• zapewnić opiekunom rodzinnym wsparcie psychologiczne i edukacyjne w zakresie wiedzy o chorobach wieku starczego, technik obsługi osoby leżącej i przystosowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej
• rozwijać wolontariat opiekuńczy w sąsiedztwie i środowisku rodzinnym
• podejmować działania w zakresie współpracy międzygeneracyjnej.

W drugiej części debaty pani Karolina Popiel( delegatka OPS) przedstawiła cele OPS: budowanie społeczeństwa obywatelskiego, egzekwowanie prawa osób starszych do godnego, niezależnego życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, przeciwdziałanie wszelkimformom dyskryminacji osób starszych.
Cele te obligują 26-osobowy Zespół dolnośląskich delegatów OPS do podejmowani określonych działań. Delegaci spotykają się z seniorami , Radami Seniorów i rozmawiają poszukując możliwości rozwiązywania problemów osób starszych zgłaszanych na spotkaniach.
Najistotniejsze problemy: niezadowalająca opieka medyczna, utrudniony dostęp do rehabilitacji; sprawy socjalne ( sytuacja materialna , usługi opiekuńcze), stworzenie warunków do aktywności edukacyjnej, fizycznej i społecznej w lokalnym środowisku.

Pani Katarzyna Sobańska- Laskowska –Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich mówiła, że większość spraw trafiających do Rzecznika dotyczy przemocy wobec osób starszych, osamotnienia i niepełnosprawności. Przybliżyła Akcję Za starość naszą i waszą, która ma na celu wypracowanie dokumentu o prawach osób starszych.

Pan Piotr Klag – Dyrektor DOPS podkreślił znaczenie współpracy organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego, zapowiedział II serię badań kondycji dolnośląskich seniorów. Wyniki badań będą stanowić materiał porównawczy z badaniami przeprowadzonymi w 2005roku i zostaną przekazane samorządom.
Pan Jarosław Maroszek – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa UMWD zwrócił uwagę na znaczenie współpracy organizacji senioralnych z samorządem terytorialnym. Wykorzystując dorobek Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej należy wspierać inicjatywy podejmowane przez seniorów. Bardzo ważne jest inicjowanie i wspieranie wszelkich form współpracy z młodzieżą w zakresie edukacji do starości.

Następnie uczestnicy debaty zadawali pytania i wyrażali swój niepokój związany z realizacją polityki senioralnej. Podkreślali, że wnioski wynikające z wykładu są ważne a rekomendacje istotne w planowaniu polityki senioralnej. Dominującym problemem była opieka medyczna i usługi zdrowotne dla seniorów. Mówiono także o potrzebie jednorodnych debat (np. o zdrowiu, edukacji, współpracy międzypokoleniowej) i debat regionalnych.

Podsumowując debatę p. Jarosław Maroszek – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa powiedział, że debata jest sukcesem seniorów – dolnośląskich delegatów OPS. Udało się zainteresować organizacje senioralne i władze samorządowe różnych szczebli. Seniorzy są słuchani i słyszalni. Wsparcie na rzecz aktywizacji seniorów obiecała Pani Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i Pan Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa. Debata jest przejawem „przyjaznego dla seniorów Dolnego Śląska”

Stanisława Warmuz.

"));