Sprawozdanie z działalności UTW rok akademicki 2014-2015

Emilia Nowaczyk
Sprawozdanie z pracy UTW w roku 2014/2015
Kończący się dziś rok akademicki wymaga podsumowania pracy naszego Uniwersytetu. Spróbuję opisać ważniejsze wydarzenia. Rok ak. 2014/2015 rozpoczęło 771 słuchaczy, odbyło się ok 2400 h zaplanowanych zajęć, nie licząc przygotowanych spektakli, wycieczek, wyjść do teatru, bali, spotkań w szkołach, domach opieki, udziału w konkursach itp., było tego troszkę więcej niż w roku poprzednim. Oprócz wykładów poszerzających naszą wiedzę w różnych dziedzinach, odbywały się moduły czyli cykle wykładów obejmujące określoną tematykę oraz seminaria; na życzenie słuchaczy zostały wprowadzone seminaria z religioznawstwa. To było ok. 6,5% zajęć. Warsztaty wymagające aktywności od osób biorących w nich udział, w tym warsztaty komputerowe, stanowiły ok. 25% ogółu zajęć.
Także podobną liczbę godzin poświęcono na lektoraty, ćwiczyliśmy 6 języków w 15 grupach; niestety nie było w tym roku j. czeskiego, w sem. zimowym była przerwa w j. rosyjskim a w letnim w hiszpańskim.
Kondycję fizyczną poprawialiśmy w 11 ukierunkowanych grupach co stanowiło około 11% zaplanowanych zajęć.
Działało 28 zespołów, klubów i sekcji zainteresowań, gdzie słuchacze sami rozszerzali swoją wiedzę i doskonalili umiejętności, było to ok. 30% wszystkich zajęć.
Dyrygowany przez profesjonalistkę Chór „Sursum Corda” często występował uświetniając uroczystości w UTW, śpiewał też w Muzeum, na przeglądach chórów oraz w Domu Opieki Społecznej, podobnie jak Grupa Biesiadna. Ten drugi zespół w ostatnim roku zaprosił nas na przygotowane programy: „Pożegnanie lata”, „Droga ku wolności”, „Świeci gwiazdka”, „Echo miłości”, „Pamięci tych , co walczyli” i „Wszystkie kwiaty dla ciebie”.
Teatrzyk Poezji plus Duet Literacki przedstawił widowisko „Życie to nie igraszka” oraz „Nam ta ziemia od innych droższa” sprawiając nam ucztę duchową podobnie jak Zespół Poetycko -literacki „Karman”, który zaprezentował własne utwory w spektaklu „Karnawał, karnawał” i „W rocznicę beatyfikacji św. Papieża Jana Pawła II” oraz nawiązał kontakty z młodymi poetami Uniwersytetu. Na podium w naszej auli występowali też słuchacze nie związani bezpośrednio z tymi zespołami.
Działał też Teatr Międzygeneracyjny i w ostatnim roku wystawił w sposób absolutnie niekonwencjonalny „Balladynę”, przygotowywany jest następny spektakl.
Krąg Dyskursywny „Okno” będący programem autorskim spotkał się w ostatnim roku 8 razy. Współpracował ze szkołami podstawowymi nr 90 i 93 a razem z uczniami gimnazjum nr 13 przygotował inscenizację o historii hymnu UE na XVII Festiwal Nauki. Zorganizował też spotkanie z rzecznikiem ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Klub Miłośników Sztuki zorganizował zwiedzanie grupowe 9 wystaw w muzeach oraz informował o innych wystawach zachęcając do indywidualnego ich odwiedzenia.
Niestety w tym roku kończy działalność Klub Miłośników Kresów, na swoich spotkaniach przedstawiający materiały ze wojaży swoich członków przybliżając w ten sposób słuchaczom piękno dawnych polskich kresów wschodnich.
Sekcja Fotograficzna skupia amatorów, pasjonatów fotografii o różnym stopniu zaawansowania; bardziej doświadczeni członkowie przekazywali swoją wiedzę prowadząc rodzaj warsztatów np. z kompozycji obrazu, z zasad fotografii, poznawania możliwości działania własnych aparatów fotograficznych. W ostatnim roku zostały zrobione wystawy: „Świąteczny Wrocław”, „Konie z Janowa Podlaskiego”, „Afrykańskie safari”; wystawy sekcji były prezentowane też w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej oraz w Polskim Radio we Wrocławiu.
W Sekcji Rękodzieła panie potrafią zrobić „coś z niczego”, prawdziwe cudeńka, którymi obdarowały przedszkolaki na św. Mikołaja, prezentowały swe prace na wystawie organizowanej w ramach Piernikolady” organizowanej przez Urząd Marszałkowski a także na Uniwersytecie w Dzień Wiosny, uczyły dzieci na warsztatach szkolnych. Same ciągle zdobywają nowe umiejętności np. ostatnio decupage.
Sekcja Kulturalna załatwiając bilety, najczęściej po zniżkowej cenie lub wejściówki na koncerty czy też do teatru, inspirowała słuchaczy do korzystania z oferty kulturalnej miasta, zamieszczała też informacje m.in. o wtorkach filmowych w DCF-ie, poniedziałkach w Heliosie, Wieczorach Tumskich, koncertach w Oratorium Marianum, Auli Leopoldinum, kościołach, klubach, koncertach w Ratuszu i Teatrze Grotowskiego. Dzięki dobrej współpracy z Akademią Muzyczną wystąpili jej studenci na naszym spotkaniu opłatkowym w Filharmonii.

Sekcja Kultury Fizycznej organizowała zajęcia ruchowe dla słuchaczy oraz kompletowała reprezentację UTW na różne zawody sportowe -niestety ta druga część działalności przychodziła z coraz większym trudem ze względu na brak zainteresowania. Aktywni członkowie sekcji dodatkowo sami, w małych grupach, wybierali się popływać na basenie lub na wędrówkę z kijkami.
Sekcja Szermierki uczyła trudnej sztuki fechtowania, wprawdzie w wydaniu teatralnym, więc bezpiecznym, niemniej dostarczała uczestnikom niebywałych emocji w czasie zajęć.
Dzięki działaniu Sekcji Turystycznej można było uczestniczyć w spacerach i wycieczkach turystycznych, także za granicę. Organizowano prezentacje multimedialne z wyjazdów zagranicznych naszych słuchaczy lub przewodników turystycznych. Informowano także o możliwościach wzięcia udziału w różnych wydarzeniach we Wrocławiu.
Sekcja Żeglarska wiosną spotkała się przy ognisku. W kwietniu członkowie sekcji otworzyli sezon żeglarski na Odrze a w maju i czerwcu planowane są zajęcia praktyczne na zalewie w Mietkowie i Jeziorze Turawskim. Są to przygotowania do rejsu na Mazurach i być może w Chorwacji.
Sekcja Muzyczno-taneczna poprzez ruch przy muzyce pozwalała poprawić kondycję fizyczną uczestniczących w zajęciach słuchaczy.
Warsztaty Klanza z myślą przewodnią : „Dodać życia do lat”.wyzwalały aktywność własną i zbiorową uczestników, dobre relacje w grupie, wytwarzały atmosferę wzajemnego poszanowania. Unowocześnienie sprzętu technicznego do odtwarzania muzyki pozwoliło na lepszy komfort zajęć.
Sekcja Brydżowa spotykała się trenując umiejętności gry i wzięła udział w Turnieju w Lesznie a w V Dolnośląskim Turnieju w Obornikach Śląskich zajęła pierwsze i trzecie miejsce.
Sekcja Gry w Scrable ciągle szkoli swoje techniki, rozegrany został turniej pomiędzy członkami sekcji. Wprawdzie zajęcia doskonale nadają się do ćwiczeń językowych, ale niestety, nie udaje się na dłuższą metę skompletować tzw. stolików do gry w obcych językach.
Sekcja „Przygoda z Książką” motywowała do sięgania po ciekawe wydawnictwa, prowokowała do dyskusji o tym, co się ostatnio przeczytało.
Działająca w małej grupie Sekcja Dekoratorska dba o wystrój naszych pomieszczeń i okolicznościowe dekoracje.
W przygotowanie i prowadzenie wszystkich naszych uroczystości zaangażowana była Sekcja Organizacyjno- integracyjna, jej członkowie pełnili też dyżury informacyjne w ciągu całego roku służąc pomocą innym słuchaczom, szczególnie tym z I roku starając się integrować ich z całą naszą społecznością.
Podczas naszych uroczystości oraz w poniedziałki pierwszą pomoc medyczną zapewniała Sekcja Wzajemnej Pomocy. Jej członkowie odwiedzali chorych i samotnych seniorów, uczestniczyli w „Ostatnich pożegnaniach”, współpracowali z Domami Opieki Medycznej i najbliższym Przedszkolem.
Zespół Łączenie Pokoleń brał udział w konkursach i lekcjach organizowanych przez szkoły w obchodów świąt państwowych. Ponadto w br. zorganizował warsztat o porozumieniu międzypokoleniowym, prezentację o zwierzętach z Afryki, występy koleżanek z chóru w szkole a także wiosenny występ dzieci w auli UTW.
Tematy spotkań nowo powstałej Sekcji Medycznej ustalano ze słuchaczami, przeprowadzono szkolenia z wykrywania guzów sutka, pomocy.przedlekarskiej oraz sztucznego oddychania i masażu serca na fantomie .
Zakończyła się III edycja Akademii Bezpiecznego Seniora prowadzona przez Policję.
Zespół Redakcyjny przygotował i wydał 23. nr Kuriera UTW. Na bieżąco na Naszej Stronie były umieszczane komunikaty o wszystkich ważnych wydarzeniach w naszym Uniwersytecie, także informacje z odbywających się co tydzień briefingów czyli krótkich spotkań Kierownika i prezydium Zarządu UTW .
Za pracę wolontariuszy z UTW dostajemy często podziękowania. Muszę dodać, że nasza słuchaczka otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim „Moje miejsce zamieszkania” zorganizowanym przez Dolnośląską Bibliotekę.
Mniej było w bieżącym roku wyjazdów zagranicznych słuchaczy. Udział w projektach międzynarodowych prowadzonych przez fundację Pro Scienta Publica zaowocował wzięciem udziału 6 osób w warsztatach projektu Games w Wiedniu. Na zaproszenie europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg wyjechały do Brukseli 2 osoby. Natomiast mieliśmy u nas gości z Iranu, Białorusi i Ukrainy oraz młodzież z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.
Ważnym wydarzeniem było powstanie Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Nasz UTW był jednym z inicjatorów jej powołania i został jej członkiem. Zostaliśmy też członkiem Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów „Aktywny Senior” .
Wzięliśmy udział we wrześniu ubiegłego roku w święcie Nauki i planowany jest także udział w tym roku. Rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 40. lecia powstania naszego UTW.
Nasi przedstawiciele pojechali na II Kongres UTW w Warszawie, Forum Dolnośląskich Uniwersytetów w Bielawie, na uroczystości związane z jubileuszami uniwersytetów w Poznaniu, Bielawie, Lublinie, będą w Jeleniej Górze, Gryfinie, Strzelinie, AWF we Wrocławiu. Bywaliśmy gośćmi także w innych UTW, czasem z wykładem.
Słuchacze brali udział w badaniach ankietowych, których wyniki zostały wykorzystane do 16 prac licencjackich, magisterskich lub doktorskich wykonywanych w uczelniach Wrocławia i innych miastach, także z Francji. 22 studentów przede wszystkim z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego miało u nas praktyki. Była w tej liczbie jedna studentka z Anglii.
Prowadzona jest Kronika UTW, część sekcji też prowadzi swoją Kronikę.
Nasz „złoty wiek” rozweselały bale, organizowane z innymi UTW.
Proszę wybaczyć mi, że starając się skrócić sprawozdanie, nie umieściłam wielu szczegółów, nie wymieniałam nazwisk słuchaczy, którym zawdzięczamy efekty pracy naszego Uniwersytetu. Kłaniam się im wszystkim nisko i serdecznie dziękuję za włożony trud.
I na koniec informacja: Pani Iwona Stęplowska, specjalista UTW - ja zwykle dodaję: specjalista od wszystkiego - prowadząca Sekretariat odchodzi od jutra na emeryturę. Na jej miejsce została zatrudniona p. Magdalena Wites - Czerwińska.

"));