Na czym polegają szkolenia integracyjne?

Szkolenia integracyjne można zdefiniować jako zbiorowe określenie różnych rodzajów działań, które mają na celu wzmocnienie relacji społecznych i zdefiniowanie ról w firmie. Jest to powszechnie osiągane poprzez realizację wspólnych zadań. Szkolenia integracyjne polegają na wspólnie spędzanym czasie pracowników, a także na poszerzaniu ich wiedzy oraz umiejętności. Jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w takich spotkaniach? Oto kilka z nich:

Dzięki pracy w zespole i możliwości poznania się szkolenia integracyjne pozwalają budować silniejsze relacje między koleżankami lub kolegami z pracy. Prowadzi to do poprawy komunikacji, a co za tym idzie, do udoskonalenia ogólnych relacji. Jasna i skuteczna komunikacja jest istotna dla realizowania projektów i może mieć istotny wpływ na produktywność. Szkolenia umożliwiają pracownikom wzajemne poznanie się w swobodnym otoczeniu poza środowiskiem biurowym, co pozwala na zwiększenie zaufania.

Poczucie współpracy jest promowane podczas szkoleń integracyjnych. Wspólna praca na rzecz wyznaczonego celu może być niezwykle zachęcająca. Replikacje powszechnych problemów pozwalają pracownikom zidentyfikować bariery i pokonać przeszkody. Wyprowadzenie pracowników z ich dotychczasowego, zwykłego otoczenia pozwala im myśleć nieszablonowo i stać się bardziej kreatywnymi. Kreatywne umiejętności rozwijane w trakcie zajęć mogą być następnie przeniesione z powrotem do miejsca pracy w celu osiągnięcia większego sukcesu, a także skuteczniejszego rozwiązywania problemów.

Organizując szkolenia integracyjne, wysyłasz pracownikom wiadomość, że zależy Ci na ich sukcesie i szczęściu. Poświęcenie kilku, czy kilkunastu godzin na rozwój nowych umiejętności pracowników, wskazuje na zaangażowanie pracodawcy. Przez to są oni bardziej skłonni do podejmowania nawet ryzykownych decyzji, które mogą dać wiele korzyści firmie. Ponadto w miarę jak rozwijają relacje z kolegami, są bardziej skłonni zaufać sobie nawzajem i tym samym bardziej cieszyć się spędzonym czasem w pracy.

Kiedy pracownik pracuje sam nad projektem, jest mniej skłonny do podejmowania ryzyka przy tworzeniu unikalnych pomysłów i koncepcji, które nigdy wcześniej nie były realizowane. Praca w zespole pozwala członkom zespołu na podejmowanie większego ryzyka, ponieważ są wspierani przez grupę, do której mogą się zwrócić w przypadku niepowodzenia. Szkolenia integracyjne nie tylko budują więzi, ale również uczą dzielić się sukcesami w pracy zespołowej.

Pozytywne nastawienie w miejscu pracy jest ściśle związane z motywacją pracowników. Pozytywne miejsce pracy prowadzi do udokumentowanych osiągnięć zadowolonych pracowników i wysokiej wydajności produkcji, a co za tym idzie, do zwiększonej wydajności. Aby utrzymać przyjemną atmosferę w miejscu pracy, pracownicy muszą czuć się doceniani przez pracodawcę. Zapewnianie dobrej zabawy podczas szkoleń integracyjnych to doskonały sposób na okazanie tego uznania. Może to być proste i łatwe, ale niezwykle skuteczne.

KOMENTARZE:
• Damian
http://www.modernarea.pl/szkolenia/integracyjne/ | 2019-09-20

Z doświadczenia wiem, że dobra atmosfera w pracy jest bradzo ważna. Zachowanie pracowników wpływa na jakość wykonywanych zadań.