Na czym polegają szkolenia podologiczne?

Podolog jest lekarzem specjalizującym się w kompleksowej pielęgnacji nóg i stóp. Szkolenia podologiczne obejmują szeroki zakres tematów, zaczynając od anatomii stóp, wszelkich deformacji, wpływu cukrzycy i chorób przewlekłych na kończyny po problemy skóry i paznokci. Jako podolog musisz posiadać wiedzę na temat zaawansowanej patologii stóp. W przyszłości do Twoich zadań może należeć korygowanie wrastających paznokci, pozbywanie się obrzęków limfatycznych stóp, leczenie suchych i pękających pięt oraz udzielanie porad dotyczących ich pielęgnacji.

Lekarz od stóp działa w taki sam sposób jak każdy inny pracownik służby zdrowia. Jednak w tym przypadku koncentrują się on na zapewnieniu kompleksowej opieki nad nogami i stopami. Szkolenia podologiczne pozwalają specjalistom rozwinąć ich dotychczasowe umiejętności i poszerzyć zakres posiadanej wiedzy. Podolog może bowiem skupiać się na wielu dziedzinach, w tym chirurgii, czy medycynie sportowej.

stopa

Po ukończeniu szkolenia podologicznego uczestnicy mogą włączyć do swojej oferty dodatkowe usługi. Zazwyczaj jest to pedicure medyczny, czyli rozwiązanie na odciski lub nagniotki, rekonstrukcja zdeformowanych paznokci, zakładanie klamry na wrastające paznokcie, a także badania podoskopem ukazujące stabilność stóp. Jednak aby móc poszerzyć swoją dotychczasową ofertę niezbędny jest certyfikat potwierdzający udział w tego typu zajęciach.

W czasie szkolenia podologicznego omawiane są również podstawowe tematy, takie jak:

Haluksy to guzy, które pojawiają się z boku dużego palca, sprawiając, że chodzenie jest bardzo bolesne. Dokładna przyczyna haluksów dotąd jest nieznana, ale różne warunki, takie jak podagra, reumatoidalne zapalenie stawów i noszenie bardzo dopasowanych butów mogą znacznie zwiększyć ryzyko ich rozwoju.

Jest to stan, który powoduje deformację palców u stóp. Jego przyczyną jest brak równowagi pomiędzy więzadłami i mięśniami trzymającymi palce. Podczas szkolenia podologicznego specjaliści uczą się, jak prawidłowo diagnozować problem i wdrożyć skuteczne metody leczenia.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest zapaleniem spowodowanym nadmiernym przeciążeniem pięty lub łuku stopy. Częstymi objawami są: ból podczas wspinania się po schodach, uporczywy ból po długim staniu i odczuwanie sztywności nóg zaraz po wstaniu.

To zakaźna choroba grzybicza, charakteryzująca się swędzeniem, pieczeniem i wrażliwością stóp i palców. Choroba ta często dotyka sportowców, którzy korzystają z szatni i publicznych pryszniców. Jednak może również dotknąć zwykłego człowieka, np. na basenie. Stan ten jest niezwykle trudny do wyleczenia i wymaga profesjonalnej pomocy lekarza, który ukończył specjalne szkolenia podologiczne.

KOMENTARZE:
• Justyna
https://www.coriocs.pl/kursy/podologia/ | 2019-09-20

Wiedza z zakresu pielęgnacji stóp jest potrzeba każdej kosmetyczce która zajmuje się zabiegami pedicure.