Jak wybrać odpowiedni żłobek dla swojego dziecka?

Niezależnie od tego, czy planujesz powrót do pracy, czy po prostu chcesz rozpocząć edukację swojego malucha, wybór żłobka będzie najlepszym rozwiązaniem.

Żłobek przyjmuje zazwyczaj dzieci od 3 miesięcy do wieku szkolnego, w odróżnieniu od np. przedszkola, w którym dzieci są znacznie starsze. Żłobki różnią się również od przedszkoli tym, że zapewniają opiekę od wczesnego ranka do wieczora, zazwyczaj w godzinach 8:00-18:00 (chociaż godziny mogą się różnić). To sprawia, że są one popularnym wyborem wśród pracujących rodziców, zwłaszcza tych dojeżdżających daleko do pracy. Inna różnica polega na tym, że żłobki zazwyczaj nie mają struktury terminologicznej, ale są otwarte przez większość roku (święta państwowe są oczywiście wyjątkiem), co jest kolejnym udogodnieniem dla pracującego rodzica.

dziecko klocki

Jednak należy pamiętać, że żłobki często mają surową politykę zdrowotną, więc nawet jeśli dziecko ma stosunkowo niewielkie dolegliwości, takie jak zapalenie spojówek, prawdopodobnie nie będzie mogło uczęszczać na zajęcia. Pamiętaj także o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o żłobku, nawet zaraz po urodzeniu dziecka. Miejsca w najlepszych placówkach często się rezerwowane nawet kilka lat do przodu, więc jeśli chcesz, aby Twoje dziecko na pewno uczęszczało do określonego żłobka, pośpiesz się z zapisem.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki żłobek wybrać, ten przewodnik pomoże Ci zdecydować:

Sporządź listę.

Przede wszystkim usiądź i zrób listę kryteriów, które są ważne dla Ciebie i Twojego dziecka. Będą one mieszanką cech praktycznych, takich jak godziny otwarcia, a także "fajnie jest mieć", takich jak wielkość klasy, przestrzeń na zewnątrz itp.

Oto kilka sugestii dotyczących Twojej listy:

Sprawdź miejsca i opinie innych.

Po zapoznaniu się z listą kryteriów zadzwoń do lokalnych żłobków, aby uzyskać wstępne informacje na ich temat. Możesz użyć swojej listy, aby sprawdzić podstawowe informacje, na przykład, jeśli lubisz przestrzeń zewnętrzną, a jakaś placówka jej nie posiada, wyeliminuj. Możesz również na tym etapie dowiedzieć się o dostępności miejsc. Kiedy już zawęzisz listę, dokonaj szybkiego przeglądu opinii innych rodziców, ale pamiętaj, że mogły one być napisane jakiś czas temu, więc nie koniecznie pozwól, aby słaba recenzja Cię zniechęciła.

Odwiedź wybrane placówki.

Renomowany żłobek nie powinien mieć problemu z zapewnieniem rodzicom referencji. Możesz również zajrzeć na portale społecznościowe, aby zapoznać się ze zdaniem innych ludzi. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy ma inne priorytety i dlatego powinieneś znaleźć żłobek spełniający Twoje oczekiwania, a nie nieznajomych osób.


źródła:
http://www.happycentre.pl/przedszkole-warszawa-ursus